Kvůli nedostatku uhlí z domácích zdrojů musí polský exportér Weglokoks tuto surovinu dovézt ze Spojených států, aby mohl splnit kontrakty se zahraničními zákazníky včetně českých, uvedla agentura Reuters.

Společnost dnes oznámila, že americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku. V budoucnu ho ale bude muset prodávat i na domácím trhu.

Jak ale agentuře Reuters řekl polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski, vláda chce, aby energetickou bezpečnost země garantoval tuzemský uhelný průmysl.

Největší polská uhelná společnost PGG se snaží pokrýt poptávku svých největších, vesměs státních, klientů. Vloni však byla zachráněna od úpadku a musela omezit náklady, což se podepsalo na jejích investicích. Weglokoks je jak jejím akcionářem, tak klientem.

Přitom poptávka na polském trhu stoupá a spolu s tím se snižuje dostupnost uhlí pro vývoz. Firma Weglokoks předpokládá, že letos se její export sníží na zhruba 2,5 milionu tun uhlí z loňských čtyř milionů tun.

Dodávka prvních 75.000 tun vysoce výhřevného uhlí z USA by měla do Polska dorazit v polovině října. Weglokoks nevylučuje ani dovoz suroviny z Kazachstánu nebo Kolumbie.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *