Domů
Obnovitelné zdroje
Poslanci Evropského parlamentu požadují ambicióznější energetické cíle
Zdroj: Flicker - Gerry Machen https://www.flickr.com/photos/gellscom/23893840672
Zdroj: Flicker - Gerry Machen https://www.flickr.com/photos/gellscom/23893840672

Poslanci Evropského parlamentu požadují ambicióznější energetické cíle

Europoslanci se na svém čtvrtečním zasedání vyslovili pro důslednější a rychlejší implementaci evropské legislativy jednotlivými členskými zeměmi, bez níž může být plnění cílů pro obnovitelné zdroje pro rok 2020 ohroženo.

Přestože řada členských zemí Evropské unie již splnila cíl pro 20% podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie v zemi, mnoho členů v plnění svých závazků stále zaostává. Již na konci minulého roku britská parlamentní komise vyzvala Evropskou radu, aby si u Evropské komise vyžádala návrh dohledových a vynucovacích mechanismů, které zaručí dostačené úsilí členských států pro dosažení jejich cílů v oblasti obnovitelných zdrojů

Dosažením pětinového podílu OZE by však neměly veškeré snahy končit, v přijaté rezoluci poslanci rovněž připomenuli svůj návrh na zavedení závazného cíle pro minimálně 30% podíl OZE do roku 2030.

„Obáváme se, že se potýkáme s překrývající se legislativou EU a překážkami způsobenými jednotlivými národními energetickými politikami. Ve výsledku tak na spotřebitele energie padá stále větší zátěž. Z těchto důvodů potřebujeme mnohem lepší spolupráci v rámci Evropské komise a mezi národními energetickými strategiemi. Žádáme komisi, aby zajistila, že si evropské a národní cíle v oblasti obnovitelného rozvoje nebudou navzájem bránit.“

Markus Pieper, europoslanec za Evropskou lidovou stranu

Poslanci požadují více práv pro spotřebitele

Samovýroba a spotřeba energie jsou podle europoslanců jedním za základních práv spotřebitelů a nadcházející novelizace směrnice pro obnovitelné zdroje by měla zajistit větší podporu pro investice v této oblasti.

Spotřebitelé by rovněž měli hrát významnější roli při plnění cílů energetické efektivity, a to zejména modernizací starších budov či skrz systémy pro centrální zásobování teplem a chladem. Zvyšování energetické efektivity stávajících staveb by se podle poslanců mělo stát prioritou v boji proti energetické chudobě, kterou je podle výpočtů Evropské komise jen v ČR ohroženo téměř 20 % domácností.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr @Gerry Machen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
25. červen 2016, 22:28

Totalitní instituce EU se snaží zlikvidovat zbytek nezávislosti členských států dříve než proběhnou referenda a v evropské unii zůstane jen samotné Německo , které jí řídí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se