Důl paskov

Premiér Babiš: Uhlí by se na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030

Černé uhlí by se v dolech na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030. O dalších konkrétních krocích se rozhodne do konce roku. Po jednání s vedením těžební společnosti OKD to dnes v Karviné řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Původní předpoklady v reorganizačním plánu hovořily o roce 2023. Uvedl, že OKD funguje, firma vydělává, má peníze na účtech a uvažuje o rozšíření těžby.

„V této chvíli je schválen podnikatelský záměr, že se bude těžit do roku 2024. My jsme se domluvili, a já myslím, že za stávajících cen to vypadá velice dobře, že by se těžba rozšířila až do roku 2030,“ řekl Babiš.

Firma ale musí počítat s tím, že po ukončení dolování musí mít na sanaci podle odhadů až šest miliard korun.

„Do konce Vánoc se rozhodne o tom, jestli se těžba rozšíří, nebo ne, ale v této chvíli to vypadá velice slibně a je naděje, že to tak bude,“ řekl premiér.

Předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča řekl, že OKD nepropouští ani nebude propouštět, naopak lidi bude přijímat. Podle Babiše horníci nemusí mít strach o práci.

„OKD hledá 270 nových zaměstnanců. Daří se to ztěžka, protože u nás samozřejmě lidi nejsou, dokonce dávají náborový příspěvek až 60.000,“ řekl premiér.

Nejdelší tunel v Česku propojující doly Karviná a Darkov

Ilustrační foto

Původní reorganizační plán, který firma předloni předložila věřitelům a soudu v insolvenčním řízení, předpokládal, že se některé doly budou zavírat už letos. Útlum dolů s jejich následnou likvidací měl být podle původního plánu rozložený do roku 2026. Protože se ale firmě daří, harmonogram zavírání dolů se změní.

„Za posledního půl roku se odpracovaly stovky hodin v týmech na hledání báňského řešení vydobytí všech zásob, které tady zůstaly, abychom uhlí dostali a nezůstalo zbytečně v dole. Ještě není vše hotové plus je třeba udělat ekonomické varianty, propočty. Na tom se bude intenzivně pracovat do konce roku. Pak to budeme předkládat,“ řekl předseda dozorčí rady.

Uvedl také, že v určitých důlních oblastech těžba končí, ale firma už dnes zaměstnance přesunuje do „živých“ oblastí, proto shání další lidi. Program, který má být připraven do konce roku, podle něj odpoví, co bude firma dělat do roku 2030 i které části důlního pole se budou zavírat.

uhlí

Ilustrační foto

„My už dneska nemáme doly Lazy, Armáda a podobně. Máme jeden jediný důl OKD, a které části důlního pole budeme opouštět, to z toho vyjde a taky to sdělíme,“ řekl Kuča.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že trvá zájem firmy o zahájení těžby pod karvinským Starým Městem.

„Máme tam zájem těžit, nicméně musí se vyřešit všecky legislativní věci, abychom mohli požádat o zahájení těžby v této lokalitě. Probíhaly tam přípravné práce, vyhodnotilo se to a teď budeme postupně žádat o povolení zahájení těžby,“ řekl Čelechovský.

Majitelem OKD je od letošního dubna znovu stát. Vlastníkem se po letech stal prostřednictvím státního podniku Prisko, za akcie společnosti zaplatil téměř 80 milionů korun.

Skončila tím reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku. Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Vlastimil Vyplel sd

Autor:7 odpovědí na Premiér Babiš: Uhlí by se na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030

 1. Jan Veselý napsal:

  Plus minus pár let asi nehraje nějakou zásadní roli. Ale existující útlumový plán a jeho dodržování by byly správné. Tohleto taktizování podle aktuální ceny uhlí mi připadá pod úroveň.
  Vypadá to ovšem, že stále platí, že nové doly nebudou a jen se dotěží to, co je v těch současných.

  • Kolemjdouci napsal:

   „Firma ale musí počítat s tím, že po ukončení dolování musí mít na sanaci podle odhadů až šest miliard korun.“
   „Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí.“

   Tak snad ty vyssi ceny uhli par let jeste vydrzi…do pristi recese.

   • Petr napsal:

    Základní průmyslovou infrastrukturu potřebuje ještě dodělávat velmocenská miliardová Indie, plus USA a Západ EU teď chtějí znovu co nejdřív reindustrializovat na supermoderní úroveň, takže vysoká poptávka po uhlí a oceli bude jistá celé příští desetiletí i kdyby zbytek světa měl jít následkem stažení dolarů a eur domů do dlouhodobé recese.

  • Petr napsal:

   Jaderné hutě na Ostravsku by se mohly začít stavět brzy po roce 2030, proto je pro místní průmysl životně důležité, aby tam co nejdéle vydrželo naše uhlí, a neudržitelně náročně se dováželo z velké dálky maximálně pár přechodných let.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Aby je bylo možné po roce 2030 stavět, musel by se už kolem 2025 udělat projekt a vyřizovat papíry. To znamená, že už v té době bude muset aspoň 5 let fungovat alespoň poloprovozní jaderná huť. Už někde teď je nebo se staví? Nebo je to jen něčí mokrý sen?

    • Petr napsal:

     Stavební povolení se teď už budou v nové éře podle plánů na reindustrializaci EU až 10x urychlovat, jako třeba v případě schválně blokované pražské výstavby.
     Vysokoteplotní reaktor už v Číně staví, pak se za pár let udělá s rozkladem vody na vodík a kyslík, a to už samotné i bez přímého předávání tepla se dá použít spolu s dostatkem elektřiny pro bezuhlíkové hutě.

 2. energetik napsal:

  Tak to by snad mohli vrátit tu státní bezúročnou „půjčku“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *