Produkce i spotřeba uhlí ve Spojených státech letos výrazně klesla

Podle posledního krátkodobého výhledu americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by mohla letošní produkce uhlí ve Spojených státech meziročně poklesnout téměř o pětinu. V případě spotřeby uhlí v elektrárnách bude pokles méně výrazný, a to o necelou desetinu. V příštím roce však EIA předpokládá opět mírný růst.

Produkce poklesne ve všech regionech Spojených států, nejvýrazněji na západě, kde by ve srovnání s rokem 2015 mohla klesnout až o 21,7 %. Celkově by tak Spojené státy mohly v letošním roce vytěžit 725,9 milionů krátkých tun uhlí (přibližně 907 kg), tedy o 19 % méně než loni (897 milionů tun).

Největší vliv na propadu těžby mají pokles spotřeby uhlí v elektrárnách a čerpání sekundárních zásob vytěžených v předešlých letech. Import zůstane v meziročním srovnání téměř beze změn, export poklesne o zhruba 20 milionů tun.

Letošní pokles v příštím roce pokračovat nemá

Celkovou spotřebu uhlí za letošní rok EIA odhaduje na 730 milionů krátkých tun, což je nejnižší hodnota za více než 30 let. V roce 2017 má spotřeba, stejně jako produkce, opět vzrůst.

Spotřeba uhlí za účelem výroby elektrické energie by mohla podle předpovědí EIA do konce letošního roku dosáhnout 673 milionů krátkých tun, což je ve srovnání se 739,7 tunami z loňského roku pokles o 9 %. V příštím roce by nicméně spotřeba uhlí spalovaného v elektrárnách měla opět mírně vrůst o 1,6 % na 684 milionů tun, a to zejména z důvodu rostoucích cen zemního plynu.

Ačkoliv význam uhlí v americké energetice v posledních letech vzhledem k přechodu k zemnímu plynu klesá, na produkci elektrické energie se podílí v zemi s necelým třetinovým podílem stále nemalou měrou. V loňském roce dosahoval podíl uhlí 33,2 %, letos EIA předpokládá pokles na 30 %, v roce 2017 poté nárůst na 30,5 %.Jedna odpověď na Produkce i spotřeba uhlí ve Spojených státech letos výrazně klesla

  1. Jan Veselý napsal:

    Ještě je třeba dodat důvod „nárůstu“ spotřeby uhlí. EIA očekává studenější zimu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *