Domů
Rychlé zprávy
Projekt je pozastaven, přesto PGE zahájila průzkumy pro první polské jádro
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Projekt je pozastaven, přesto PGE zahájila průzkumy pro první polské jádro

Polská společnost PGE EJ 1, i přes nedávné pozastavení programu pro výstavbu první jaderné elektrárny, zahájila lokalizační a environmentální průzkumy území. Jak informuje místní tisk, prozatím se jedná o lokace Choczewo, Krokowa a Gniewino.

Plán na první jadernou elektrárnu sice na počátku února zaznamenal významnou trhlinu v podobě pozastavení projektu, ale dceřinou společnost státní PGE to neodradilo od dalších přípravných prací.

Pro elektrárnu se i tak začala vybírat lokalita a posuzovat přírodní podmínky v okolí. Konkrétně jde o oblasti u obcí Lubiatowo-Kopalino a Żarnowiec, které se nacházejí u Baltského moře na téměř nejsevernějším místě Polska.

Na počátku února se přitom zdálo, že projekt již dále nebude pokračovat. Podle dřívějších informací by mělo být o ukončení projektu polské elektrárny rozhodnuto do konce tohoto roku. Jako hlavní problém byly citovány finance.

Vyhodnocení lokálních průzkumů a environmentálních studií by mělo být hotové v první polovině roku 2020.

Společnost PGE EJ 1 k tomu dodala, že rozhodnutí o další implementaci bude podrobeno diskuzi s Ministerstvem pro energetiku s tím, že diskuze a rozhodnutí by mělo proběhnout nejpozději na konci tohoto roku.

Na problematiku polské energetiky na počátku roku upozornila i agentura IEA, přičemž ale upozornila na to, že již nyní jsou stanovené termíny dokončení elektrárny nereálné.

Polsko ve svém programu počítá s 6 GW instalovaného výkonu ve dvou elektrárnách s tím, že první měl být hotov již v roce 2022.

OZE v Polsku ztrácí, vyjednává se o dodávkách LNG

Další vývoj je v Polsku dán z části podporou politiků k obnovitelným zdrojům a míře ochrany tradičního uhelného sektoru. Zatímco v roce 2015 dala Evropská banka pro obnovu a rozvoj na projekty obnovitelných zdrojů 250 mil. EUR, v roce 2016 to bylo pouze 100 mil. EUR.

Banka cituje nestabilitu v investičním prostředí, který zapříčinila především změna legislativy a rámce podpory v loňském roce.

Výroba elektřiny v Polsku, duben 2017
Polská elektroenergetika v Dubnu 2017

Jako další možnost diverzifikace zdrojů se ukazuje americký zkapalněný zemní plyn. Po zprovoznění LNG terminálu ve Svinoústí v loňském roce se nyní vyjednávají podmínky pro dodávky z USA. Podle polského ministra je „velice pravděpodobné“, že v blízké budoucnosti přispěje americký plyn k diverzifikaci zdrojů Polska.

Kromě toho Polsko plánuje zdvojnásobení dovozu LNG z kataru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se