Protesty zastavily výstavbu závodu na zpracování jaderného paliva v Číně

Po protestech tisíců lidí v ulicích čínského Lianyungangu se rozhodli představitelé města zastavit plánovanou výstavbu závodu na přepracování jaderného paliva. Ambiciózní čínské plány v oblasti jaderné energetiky tak můžou být ohroženy také ze strany domácího obyvatelstva.

Ve středečním stručném oznámení představitelů města bylo sděleno rozhodnutí o ukončení přípravných prací na projektu výstavby závodu na přepracování jaderného paliva ve městě Lianyungang na severovýchodě provincie Ťiang-su.

Důvod rozhodnutí oficiálně oznámen nebyl, je ovšem zřejmé, že se jedná o reakci na několikadenní protesty obyvatel v ulicích města. Dle informací serveru South China Morning Post vyšli do ulic tisíce protestujících, kteří se obávali potenciálního rizika radiace. Lidem v ulicích také vadila nedostatečná transparentnost v rozhodování o možné výstavbě jaderného zařízení.

Zařízení na přepracování paliva v blízkosti jaderné elektrárny

China National Nuclear Corporation (CNNC) zde měla v úmyslu vybudovat závod na přepracování jaderného paliva, dodavatelem technologie pak měla být francouzská Areva. Lokalita plánovaného závodu byla vybrána s ohledem na blízkost jaderné elektrárny Tian Wan, která má v současnosti již v provozu dva bloky (typ reaktoru VVER-1000/428), každý o výkonu 1 GW. Další dva gigawattové bloky jsou nyní ve výstavbě.

Jedna provincie vypadla, dalších 5 zůstává ve hře

Středeční oznámení neznamená, že projekt výstavby nového závodu je definitivně u konce. Spolupráce mezi CNNC a Arevou má podporu z nejvyšších vládních míst, ačkoliv finální dohoda ještě nebyla podepsána. Dalších pět čínských provincií připadá v úvahu pro výstavbu nového závodu, jehož výstavba by měla začít v roce 2020 a dokončen by měl být do roku 2030.

Otázkou ovšem zůstává, jakým způsobem bude daná problematika vysvětlena obyvatelům ostatních potenciálně dotčených provincií a zda se nebude opakovat obdobný scénář jako v Lianyungangu.

Zdroj úvodního obrázku: wikimedia.org2 odpovědí na Protesty zastavily výstavbu závodu na zpracování jaderného paliva v Číně

  1. energetik napsal:

    Koukám že v komunistické Číně už mají více demokracie než v protikorupčním ČEZku.

    • nikdo napsal:

      Tak to koukate spatne, jak by to asi dopadlo kdyby demonstranti chteli svobodne volby, soutez vice politickych stran nebo autonomii pro Tibet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *