Domů
Rychlé zprávy
Rusko a Indie uzavřely dohodu o spolupráci při realizaci nových jaderných reaktorů
Výstavba prvních dvou bloků JE Kudankulam. Fotografie z roku 2009; Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Rusko a Indie uzavřely dohodu o spolupráci při realizaci nových jaderných reaktorů

Rusko a Indie se spolu dohodly na zvýšení spolupráce při výstavbě nových jaderných reaktorů. Dohoda byla podepsána v pátek na okraji 19. Rusko-Indického výročního bilaterálního summitu v Novém Dillí. Dohoda počítá s vyšším zapojením indického průmyslu při výstavbě tamních reaktorů i s posílením vzájemné spolupráce v dalších zemích světa.

Oba státy, které plánují vypracovat projekt pro výstavbu 6 jaderných reaktorů ruského designu v Indii, chtějí rozšířit vzájemnou spolupráci v dalších státech, dále posílit spolupráci v oblasti perspektivních jaderných technologií spolu se společnou výstavbou jaderných elektráren. Jméno lokality, kde by nových 6 reaktorů mělo být zhotoveno, prozatím nebylo uveřejněno.

Akční plán pro stanovení priorit a implementaci oblastní spolupráce byl podepsán generálním ředitelem ruského Rosatomu, Alexejem Lichačovem, za indickou stranu plán podepsal tajemník Ministerstva pro atomovou energii a předseda Komise pro atomovou energii Kamlesh Vyas.

Podle dokumentu má Rusko pro projekt nových reaktorů v Indii nabízet jako referenční technologické řešení reaktory VVER generace 3+. Zároveň má Rusko zvýšit zapojení indického průmyslu do projektu.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde reaktory ruského designu jsou provozovány a konstruovány v oblasti Kudankulam. Očekáváme, že v blízké budoucnosti započneme se sériovou výstavbou nových jednotek v druhé lokalitě v Indii. Díky tomu výrazně zvýšíme úroveň lokalizace zařízení v rámci politiky „Make in India“ a optimalizuje načasování a náklady na realizaci projektu. Indie je naším důvěryhodným partnerem, se kterým už nyní implementujeme projekty v dalších zemích, a tuto spolupráci plánujeme dále posílit.“ – Alexej Lichačov

Další plánované reaktory

V Indii jsou v současné době ve výstavbě dva ruské reaktory VVER 1000, každý s brutto výkonem 1000 MWe, další 2 reaktory VVER 1000 v lokalitě Kudankulam jsou již v provozu. Třetí fáze elektrárny přitom počítá s výstavbou dalších 2 bloků, která má podle Lichačeva začít v „blízké budoucnosti“.

Rusko spolu s Indií podepsalo v březnu s Bangladéši memorandum o vzájemné spolupráci při realizaci první tamní jaderné elektrárny, Rooppur. Memorandum mimo jiné nastavilo rámec pro vzájemné působení ruského dodavatele JSC Atomstroyexport a indických a bangladéšských odborníků při provádění prací, které souvisejí s projektem. Dokument zároveň umožňuje indickým společnostem zapojení do stavebních a montážních prací nebo dodávek potřebných materiálů či určitého vybavení.

Zdroj úvodního obrázku:IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik
10. říjen 2018, 08:52

Z těch 1,6 mld obyvatel Indie je 400 milionů kteří o elektrické energii "nic nevědí" a jsou relativně spokojeni a nějaké sankce a raketové systémy se jich také netýkají.

loudil
10. říjen 2018, 10:00

To je pravda. Indii se na rozdíl od komunistické Číny nepodařilo elektrifikovat zemi. A i když počet negramotných v Indii sice procentuálně klesá /=podíl na všem obyvatelstvu/, tak absolutní číslo negramotných roste. Přesto věřím, že to Indie "nakonec dá !" a bude dělat svobodnou a samostatnou velmocenskou politiku pro blaho svého národa i celého světa. Multipolární svět s více mocenskými centry je nanejvýš nutný. Pokud je totiž někdo -"absolutní světový četník", tak nad ním už nestojí žádný nezávislý soudce, který by objektivně mohl posuzovat jeho činy. Vítěze se nikdo neptá, zda jednal v právu a nedopouštěl se nějakých svinstev.

Petr
10. říjen 2018, 12:27

Tak když už i chudá Indie a Bangladéž preferují jaderky 3+ generace, tak to je drtivá stopka pro plány na globální expanzi Jiho Korejců, i kdyby zvládli za pár let taky návrh 3+, tak jim teď stejně ani doma dlouho nepovolí referenční postavit.

Jan Veselý
10. říjen 2018, 12:44

Indická preference = pár nových jaderných reaktorů během příštích několika desítek let. A mezitím stovky GW OZE během příštích pár let. Jestli oni jen nepotřebují držet know-how kvůli jaderným zbraním?

loudil
10. říjen 2018, 14:03

Ano v Indii jde rozvoj atomu pomalu a "ztuha". Nicméně, ten kdo odmítne výzkum v oblasti atomu a bude rozvíjet jen OZE, tak může v budoucnu zaplakat. Obří stát musí sledovat všechny směry vědeckého výzkumu. Vývoj vzducholodí se ukázal slepou cestou, námořní plachetnice už byly také dávno překonány. Mohl snad Kolumbus při cestě do Ameriky čekat přes 300 let na vývoj parního pohonu ?? Nikoli. My jsme kdysi za časů ČSSR vyráběli doslova od špendlíků až po jaderné raektory. Na 15 milionový stát to bylo neuvážené a prodělečné plýtvání silami. Ovšem Indie s 1350 miliony nemůže jen tak odhodit výzkum v oblasti jádra do koše.

Jan Veselý
10. říjen 2018, 15:08

Výzkum není výstavba a Indové hodlají dále rozvíjet jaderné technologie. Jen to bude z hlediska energetiky okrajová záležitost.

loudil
10. říjen 2018, 18:23

Indie bude mít za 10 let 1.500 milionů obyvatel. 3 x EU nebo 5 x USA. My v ČR vyrábíme asi 7000 KWh na obyvatele ročně. V indických velikostech je to přes 10 bilionů KWh !!! ročně , což je roční výroba : USA + EU + Japonska + Ruska + Brazílie dohromady. Indie má málo zdrojů ve vodních elektrárnách , výroba z plynu tam klesla z 90 mld. KWh na 50 , atom má zatím "zoufalých směšných" - 6.780 MW , s uhlím to kvůli životnímu prostředí nechce Indie přehnat - viz, neblahé zkušenosti z Číny a Polska. Je otázkou - "co zbývá" ?? Slunce a vítr. Zajistí tyto dva zdroje výrobu 10 bilionů KWh ?? Možná, ale kdy ??? Pokud vyrobí 1000 MW soláru kolem 2 mld. KWh za rok, pak by musela mít Indie v soláru neuvěřitelný výkon : 5 000 000 MW. To je zhruba 100 krát ! větší výkon, než mají dnes USA. Aby Indie dosáhla na výkon 5 000 000 MW v soláru, tak by příštích 50 let ročně musela pravidelně zprovoznit neuvěřitelných 100 000 MW . Čína "dala " loni asi + 50 000 MW , což lze ale považovat za "úlet" a výjimku, která se nestane pravidlem.

loudil
9. říjen 2018, 18:33

Indie by měla začít dělat ještě více samostatnou supervelmocenskou politiku. Počet obyvatel = 1300 milionů = 4 x USA, ji k tomu přímo vybízí. To chce Indie vedle mrňavých USA jenom věčně - "příštipkařit"?? Ale již jsou zde první vlaštovky samostatného myšlení . Od 4.11.2018 začínají platit snakce USA proti Iránu. Indie nyní oznámila, že na Trumpovy sankce kašle a že bude iránskou ropu dále dovážet. Jedná nyní s Iránem o vytlačení Dolaru z obchodu a o importu ropy za Rupie. Dobrá zpráva. Nyní byl v Indii pan Putin a kromě 6 reaktorů od Rosatomu prodal Indii protiraketové systémy S-400. Ovšem pan Trump zakázal s Ruskem obchodovat pokud jde o zbraně. Nedávno zase Čína od Putina koupila stíhače S-37. Tedy Trump bude muset uvalit sankce na státy se 3 miliardami obyvatel = Čína, Indie, Rusko, Irán. To je 40 % obyvatel Zeměkoule.

Indie je gigant, který musí rozvíjet i atom. Těžko si představit, že už brzkých 1,6 mld. obyvatel pojede jenom na OZE. Snad někdy ve 22 století.

https://www.youtube.com/watch?v=jpQG3fJtd7M

https://www.youtube.com/watch?v=_T_JJKHL-ng

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se