Venkovní vedení

Silný vítr komplikuje dopravu, bez elektřiny jsou tisíce lidí

Silný vítr, který v noci na dnešek zasáhl téměř celou republiku, láme hlavně stromy a větve, na několika místech poškodil střechy. Kvůli popadaným stromům je přerušen provoz na železničních tratích, problémy jsou i na silnicích. Bez elektřiny je podle ČEZ zhruba 30 000 domácností. Hasiči zaznamenali od pondělního večer stovky výjezdů, zjistila ČTK. Brno kvůli hrozícímu nebezpečí padajících větví uzavřela všechny hřbitovy ve městě. Výstraha před silným větrem trvá na většině území do odpoledne, na východě až do večera.

Energetici uvedli, že nejhorší situace je v okresech Benešov, Kutná hora, Vsetín, Šumperk, Chrudim a Havlíčkův Brod. Bez elektřiny je mnoho domácností i na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. Technici závady opravují.

Na Vysočině měli hasiči do rána více než 130 zásahů, v Pardubickém kraji přes 150. Vítr na několika místech poškodil i střechy. Například ve Věži na Havlíčkobrodsku utrhl střechu z rodinného domu, její část skončila na vozovce.

Zajistit poškozenou střechu hasiči pomáhali také v jihlavské Znojemské ulici. Kvůli uvolněným střechám zasahovali hasiči v Olomouci, a to v Jílové, Lafayettově a Hlušovické ulici. Zajišťují také uvolněnou střechu rodinného domu v Napajedlech na Zlínsku.

V Hlinsku na Chrudimsku hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení. Sami byli v ohrožení, když jim spadlo několik stromů za hasičské auto.

V Libereckém kraji bylo nejvíce zasaženo Frýdlantsko, hlavně okolí Raspenavy. Ve středních Čechách je nejvíce zasaženým okresem Kutná Hora. Hasiči v Královéhradeckém měli nejvíce práce na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku.

Nejčastěji odstraňovali stromy, které spadly na silnice. Například u Kratonoh na Hradecku vítr převrátil vlek nákladního auta, silnice na Prahu je tam uzavřena.

Provoz desítek železničních spojů je omezen. Jejich seznam je aktualizován na webu Českých drah. Kvůli popadaným stromům aktuálně nejezdí vlaky na tratích Desná – Dolní Polubný, Havlíčkův Brod – Šlapanov, Mosty u Jablunkova – Návsí.

Časně ráno bylo zablokovaných tratí mnohem více, hasiči ale už stromy z kolejí odstranili a provoz byl na řadě míst obnoven.

Autor:3 odpovědí na Silný vítr komplikuje dopravu, bez elektřiny jsou tisíce lidí

 1. energetik napsal:

  „Bez proudu je podle ČEZ zhruba 30.000 domácností.“
  Chudáci mají tam blackout i přesto že Temelín i Dukovany vyrábí a trafa s regulací na hranicích stojí, to je zvláštní. Tolik peněz, cvičení a úsilí to už stálo a trochu foukne a lidé jsou stejně bez elektřiny. Kde je tedy ta takzvaná strategická a energetická bezpečnost těchto již hotových zakázek a jak ji v tomto směru vylepší další podobné chystané investice?
  Tady je jasně vidět že takzvaná „strategická a energetická bezpečnost státu“ je jen prázdný pojem bez významu a který slouží jen pro lobing nesmyslných zakázek bez možné veřejné kontroly.
  Daleko větší má význam energetická bezpečnost jednotlivých budov a obcí, jenže tam se nedá tolik krást a odklánět jak na státních zakázkách.

  • frank napsal:

   To je ovšem trošku neproargumentovaná „účelovka“
   Pak je ovšem nutno říci i to Bé, proč mají v zemích s “ moudřejší politikou“ za stejného větru podobné nebo řádově větší problémy než u nás 🙂

  • Vinkler napsal:

   Nedělejte si srandu z blackoutu.
   Je rozdíl, když vypadne samota, vesnička nebo New Orleans. Teprve v poslední době leze na světlo, co se tam dělo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *