Elektrické vedení

Škody distributorů elektřiny po vichřici Herwart se blíží 100 mil. Kč

Škody energetiků po vichřici Herwart, která se na konci října prohnala Českem, se blíží 100 milionům korun. Vyplývá to z vyjádření distribučních firem. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v dnešním rozhovoru s ČTK řekl, že vichřice způsobila společnosti škody přes 70 milionů korun. U společnosti E.ON pak podle mluvčího Vladimíra Váchy činily škody zhruba 20 milionů korun.

„Vichřice Herwart byla jedna z největších, které pamatuju. Dobrá zpráva pro naše akcionáře je, že jsme proti tomu pojištěni, takže to na výsledky ČEZ nebude mít žádný dopad,“ uvedl dnes Beneš.

V době největší kalamity bylo bez proudu více než půl milionu odběratelů firmy.

ČEZ už dříve uvedl, že z pohledu energetiky jsou dosud největšími tuzemskými kalamitami orkán Kyrill z roku 2007, kdy byl výpadkem proudu postižen více než milion zákazníků a škody ČEZ činily 85 milionů korun, a Emma z roku 2008, kdy bylo bez elektřiny přes 900.000 zákazníků a škody firmy dosáhly 115 milionů korun.

Námraza na vedení

Ilustrační foto

Při vichřici Ivan v roce 2008 pak bylo dotčeno 880.000 zákazníků a škody ČEZ činily 75 milionů korun.

Vichřice Herwart zasáhla celé Česko a vyžádala si čtyři lidské životy. Například na Sněžce rychlost větru dosahovala rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu.

Podíl vyřešených škod, které vichr způsobil klientům pojišťoven, se pomalu blíží polovině. Celkový odhad objemu desítek tisíc událostí činí asi miliardu korun. Počty nahlášených škod stouply po víkendu, kdy klienti navštívili své chaty a chalupy.

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *