Emise CO2 - Uhelná elektrárna

Slovenská prokuratura nařídila propustit aktivisty Greenpeace z vazby

Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud. Novinářům to dnes řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Greenpeace rozhodnutí prokuratury vítá. Po rozhodnutí prokuratury se odpoledne aktivisté dostali na svobodu. Ve vazbě byli za svůj protest proti těžbě uhlí na těžební věži dolu Nováky na středním Slovensku.

„Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu,“ řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala.

Dodal, že aktivisté jsou ve vazbě neprávem.

Podle Čižnára nebyl šťastně kvalifikován ani trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni. Případ se tedy bude muset došetřit.

Uvalení vazby na ekology dříve kritizovala část slovenských politiků. Greenpeace zase tvrdil, že aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíhání vazebně.

„Jsme velmi rádi, že generální prokurátor uznal nesmyslnost zadržování aktivistů. Zdá se, že stále jsme zemí, ve které se za ochranu životního prostředí a zdraví lidí nebude nakládat s lidmi jako se zločinci,“ uvedla v reakci na Čižnárovo oznámení ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohútková.

Nejdelší tunel v Česku propojující doly Karviná a Darkov

Ilustrační foto

Dodala, že věří ve zproštění obvinění aktivistů.

Tucet aktivistů podle slovenských médií odpoledne opustilo věznici v Ilavě na západě Slovenska, ve které si odpykávají tresty i odsouzení za nejzávažnější kriminální činy.

Aktivisté během protestu na věži zmiňovaného dolu vyvěsili minulý týden transparent proti těžbě uhlí a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí.

Policie je obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázaní viny hrozí několikaleté vězení. Policie po protestu zadržela 15 lidí a 12 z nich následně obvinila. Kromě Slováků a Čechů jsou mezi nimi také Belgičané a Finové.

Provozovatelem dolu v Novákách je společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Ta tvrdila, že ekologové protestem ohrozili více než 340 horníků, kteří v té době byli v podzemí.

HBP dodává hnědé uhlí i do tepelné elektrárny Nováky. Na těžbu uhlí pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v listopadu řekl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.

Adrian Bobok spr

Autor:8 odpovědí na Slovenská prokuratura nařídila propustit aktivisty Greenpeace z vazby

 1. Petr napsal:

  Jak neexistovali důvody vazby, doufám, že teda ten prokurátor pak ponese zodpovědnost a nějaký disciplinární trest, pokud se ti Belgičané a Finové hóóódně pravděpodobně pohrdavě nedostaví ke slovenskému soudu.

  • Karel Novotný napsal:

   Nemají se k čemu dostavit, žádný soud nemůže nikdy proběhnout, protože trestný čin se nestal – nic nepoškodili ani nebyl nikdo ohrožen.

   • Petr napsal:

    Takže od teď se už může tomu prokurátorovi volně lézt po baráku a vyvěšovat tam plakáty ho pomlouvající?

    • Carlos napsal:

     Abyste na člověka mohl uvalit vazbu, tak musí být splněny některé náležitosti, jako například nebezpečí skrývání se, nebo ovlivňování vyšetřování atd. To jaksi není u těchto lidí pravděpodobné.

     A o tom že důl je obecně prospěšným zařízením lze také pochybovat, to by pak takový statut mohla mít i kdejaká fabrika. Obecně prospěšné zařízení jsou různé vysílače, optické spoje (u soukromých je to na hlavu), přejezdová zařízení atd.

     A samozřejmě že si bude důlní společnost vymýšlet kde co, ale pokud má důl ze kterého nevede druhé šachta, kterou jej lze opustit, pak by to měl být spíš podnět na patřičné úřady, eventuálně námět na změnu legislativy.

    • Karel Novotný napsal:

     Píšu snad něco o beztrestnosti? Měli by dostat mastnou pokutu! Ale zavírat je do krymu je úlet, který jen posílí jejich aureolu mučedníků (a danou kauzu pěkně zviditelnil, což chtěli).

     • Petr napsal:

      Mučednictví dnes už má v multikulturním prostředí plném cizinců malý vliv, hlavní o co se hraje je u těchto specializovaných horolezců částka za profesionální výkon, a vůči tomu započítané náklady na právníky, pokuty a hlavně nejdražší dobu zavření v lochu, kdy po ten čas nemůžou lézt někam jinam.

     • Lubos Vozar napsal:

      Blokovali sachtu na vytazovanie uhlia na 5 hodin, neblokovali sachtu pre vyfaranie Bannikov. Ak elektraren nema zasobu na 5 hodin tak to kde sme? Inak nesuhlasim so sposobom protestu, na druhej strane , naozaj nikoho neohrozili, akorat tak seba. ENO je ale ako sa u nas hovori alobalovy business, mozna bol ohrozeny aj ten.

     • nemo napsal:

      Ohrozili ksefty Hranola a dalsich smerackych svin…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *