Domů
Rychlé zprávy
Švýcarská stanice pro zachytávání CO2 pomůže v zemědělství

Švýcarská stanice pro zachytávání CO2 pomůže v zemědělství

Švýcarská společnost Climeworks, zabývající se zachytáváním CO2 z okolního vzduchu, oznámila výstavbu první komerční stanice. Do provozu by měla být uvedena během roku 2016. Ročně bude schopna zachytit z okolního vzduchu až 900 tun CO2, který následně bude využit ve sklenících.

Stanice pro záchyt CO2 bude instalována nedaleko zařízení na spalování odpadu v oblasti Hinwil ve švýcarském kantonu Curych. Při spalování odpadu vzniká CO2, který je vypouštěn do ovzduší. Zároveň však vzniká teplo a elektrická energie, které budou dodávány do stanice pro záchyt. CO2 bude následně využit ve sklenících se zeleninou, kde by měl zvýšit její růst až o 20 %.

Stanice pro záchyt CO2
Stanice pro záchyt CO2 v Hinwil bude spolupracovat se spalovnou odpadů a skleníkem se zeleninou. Zdroj: www.climeworks.com

Investiční náklady 3 – 4 miliony eur, provozní náklady zatím neznámou

Tento pilotní projekt si klade za cíl postavit a dlouhodobě provozovat stanici pro záchyt CO2 z okolního vzduchu. Druhým cílem je následné stanovení provozních nákladů, o kterých se nyní hodně diskutuje.

Pro záchyt CO2 je využit speciální filtr, z kterého je následně CO2 uvolněn zahřátím na 100 °C. Provoz je tedy energeticky značně náročný. Climeworks uvádí, že pro tunu CO2 je potřeba 1 800 – 2 500 kWh tepelné energie a 350 – 450 kWh elektrické energie.

Na hinwilském projektu bude spolupracovat společnost Climeworks jako autor a provozovatel stanice pro záchyt CO2, společnost KEZO zabývající se zpracováním komunálního odpadu, která bude dodavatelem tepelné a elektrické energie pro stanici, dále společnost Gebrüder Meier, která bude odběratelem zachyceného CO2, jež následně využije ve svých sklenících se zeleninou.

Projekt navíc podpoří Švýcarský federální úřad pro energii. Investiční náklady na přípravu projektu a výstavbu stanice jsou 3 až 4 miliony eur.

Na začátku tohoto roku byla spuštěna výstavba podobného demonstračního zařízení v Kanadě. Cílem projektu je ověření technologie záchytu CO2 v malém měřítku a nabité zkušenosti následně využít při výstavbě rozsáhlého zařízení v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se