Vizualizace bateriového úložiště, které Tesla plánuje vybudovat v Jižní Austrálii. Zdroj: Tesla

Tesla dodržela slovo, v Austrálii dokončila největší Li-Ion bateriové úložiště na světě

Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci vyřešit problémy s výpadky elektřiny na jihu země. K rozvodné síti bude připojena v příštích dnech.

Baterie o výkonu 100 megawattů a kapacitě 129 MWh uskladní dostatek energie na pokrytí spotřeby zhruba 30.000 domácností po dobu přibližně jedné hodiny.

Když šéf Tesly Elon Musk zakázku v červenci získal, prohlásil, že nedokáže-li ji dokončit do 100 dnů od podpisu smlouvy, dá jí Austrálii zadarmo. Smlouva byla podepsána 29. září. Společnost tak zřejmě splní termín dokončení projektu, kterým je 1. prosinec. Baterie bude připojena k síti ve větrné farmě francouzské společnosti Neoen.

Zatím však podle tisku není zřejmé, kolik Austrálie za baterii zaplatí. Výstavba je součástí širšího projektu v hodnotě 510 milionů australských dolarů (8,4 miliardy Kč), který má zabezpečit dodávky elektrické energie v zemi silně závislé na obnovitelné energii.

Jih Austrálie se potýká s výpadky v dodávkách elektřiny v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní.

Autor:15 odpovědí na Tesla dodržela slovo, v Austrálii dokončila největší Li-Ion bateriové úložiště na světě

 1. Jan Veselý napsal:

  Až na tu poslední větu, která je sprostou lží, je to vcelku zajímavý článek.

 2. frank napsal:

  Hlavně se nedodalo to bé, tedy že součástí plánu je i výstavby plynového zdroje
  https://www.theguardian.com/australia-news/2017/mar/14/south-australia-to-build-battery-storage-and-gas-fired-power-plant-in-550m-energy-plan

  Proč se baterka stavěla ?
  The State Government announced last month it would spend more than $500 million to build a new gas-fire power plant and Australia’s largest battery to secure the state’s energy supply.
  The plan came after the state experienced several blackout and load-shedding.
  http://www.abc.net.au/news/2017-04-10/south-australia-renewable-energy-target-reached-early/8429722

  http://www.theaustralian.com.au/opinion/columnists/australia-goes-from-being-power-rich-to-facing-an-energy-crisis/news-story/1693031fd970ba71df71e9e003af5315

 3. Konq napsal:

  Tak to má Elon v pohodě, jestli to stihne do 1. prosince, tak bude teprve ve dvou třetinách ze slíbených 100 dní.

  • frank napsal:

   Ono vám konkrétně to možná přijde neveselé pane Veselý i když jen opravuji vaši chybu, že na plyn se tiše zapomnělo…. což by vám nemělo vadit, ale zjevně vám to vadí velmi, Takže 13/11 byly ty zdroje doinstalovány i když byly kontraktovány v srpnu 2017. Jedná se totiž o stavebnicový systém konkrétně o 9 generátorů kotraktovaných od firmy APR s deadline stejným jako baterka od Tesly BYL TO TOTIŽ STEJNÝ PROGRAM A NIC NEBYLO ZAPOMENUT ANI TIŠE ANI NAHLAS :)…. Jediná moje chyba byla, že jsem nenapsal, že jsou v dočasné lokaci na 2 roky a pojedou na diesel, za dva roky budou postupně převezeny do stále lokace připojeny na plyn.

   TAKŽE 9 KOUSKŮ TOHOTO :https://www.gepower.com/gas/gas-turbines/tm2500
   STARTUJÍCÍCH do devíti minut
   JSOU PŘIPOJENY K SÍTI V General Motors Holden site at Elizabeth a v Adelaide Desalination Plant at Lonsdale.

   http://reneweconomy.com.au/south-australias-new-power-plant-ready-summer-83174/

   • Petr Hariprasad Hajič napsal:

    Pojedou na diesel? To bude hodně drahé.

    • Jan Veselý napsal:

     Ony ani tak moc. „Jen“ budou existovat. Jejich existence je důležitá pro případy, kdy majitelé plynových elektráren opět technicky selžou nebo opět začnou manipulovat s cenou elektřiny (vyhnat cenu silové elektřiny ve špičce na 10 000 AUD/MWh, no problem). Pak ten diesel není vůbec drahý.

     • C napsal:

      Neupsal jste se o nulu? To je totiž neskutečná suma. Ale slyšel jsem že se některým lidem v Austrálii vyplácí se od sítě odstřihnout a protáčet diesely, dneska tedy i s FVE.

     • Jan Veselý napsal:

      Neupsal v Jižní Austrálii se tuším už dostali do situace, kdy byla krátkodobě cena na 14 000 AUD/MWh. Ani to dostatečně nemotivovalo některé zdroje, aby se pustily. Podobné situace se dějí i v jiných částech federace. Občas je dokonce podezření, že jsou uměle vyvolávány, kdy se ve správný okamžik „pokazí“ elektrárna. Ale těžko se to odhaduje, uhelné elektrárny v Austrálii mají nejlepší své roky už za sebou a jsou poruchové a nespolehlivé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *