Trumpova administrativa chce zpřístupnit téměř veškeré potenciální offshore zdroje ropy a plynu

Ryan Zinke, americký ministr vnitra, minulý čtvrtek oznámil další krok týkající se programu National OCS Program (Outer Continental Shelf Oil and Gas Leasing Program) pro období 2019-2024. Tímto krokem se navrhuje, aby přes 90 % plochy vnějšího kontinentálního šelfu USA (OCS) a více než 98 % neobjevených ale využitelných zdrojů zemního plynu a ropy ve federálních pobřežních oblastech bylo využito k možnému budoucímu průzkumu a rozvoji. Pro srovnání, stávající program neumožňuje přístup k 94 % plochy OCS.

Tento návrh, který ochránci životního prostředí označili za ekologickou katastrofu a podmaňování se fosilnímu odvětví, je mnohem rozsáhlejší, než se očekávalo. Je odpovědí na loňskou žádost prezidenta Trumpa o nový plán, který by zahrnoval expanzi offshore vrtů v Atlantickém a Arktickém oceánu.

Jedná se o začátek, ve kterém se podíváme na americkou energetickou dominanci a na naše offshore aktiva, a zahájíme dialog kdy, jak, kde a jak rychle by tato aktiva měla nebo mohla být vyvíjena,“ prohlásil Zinke novinářům.

Nedávno obdržel Zinke dopis ze Senátu a Sněmovny reprezentantů Spojených státu amerických, ve kterém mu byla vyslovena od 155 členů podpora pro pětiletý plán OCS programu, který odhaluje americký potenciál v této oblasti.  Program by měl zahrnovat 47 potenciálních míst – 19 u pobřeží Aljašky, 7 v Pacifické oblasti, 12 v Mexickém zálivu a 9 v Atlantické oblasti.

Návrhem zpřístupnit skoro celou plochu OCS pro potenciální průzkum ropy a zemního plynu se mohou Spojené státy posunout z úsilí o energetickou nezávislost k dosažení energetické dominance. Toto rozhodnutí by mohlo přinést nebývalý přístup k rozsáhlým americkým zásobám ropy a zemního plynu, který by nám lépe dovolil konkurovat dalším ropným velmocem,“ uvedl Vincent DeVito, poradce pro vnitrozemskou energetickou politiku.

V den zveřejnění návrhu bylo obdrženo okolo 800 tisíc komentářů od široké škály zúčastněných stran, průmyslu a veřejnosti. Než bude program v konečné verzi, má veřejnost možnost zapojit se do procesu připomínkami a návrhy.

Štítky: , ,


5 odpovědí na Trumpova administrativa chce zpřístupnit téměř veškeré potenciální offshore zdroje ropy a plynu

 1. Josef napsal:

  Suverénní stát je jen takový stát, který má svojí vlastní silnou energetickou základnu. Z USA bychom si měli vzít příklad a nastartovat rozvoj domácích zdrojů tak , abychom dovoz energií co nejvíce omezili. Nejde jen o energetickou bezpečnost , ale i o ekonomickou výhodnost. Například u nás v energetice jsou platy okolo 50000 kč, kdežto ve zpracovatelském průmyslu za jehož výrobky dovážíme ropu a plyn jsou platy poloviční. Pokud se jako národ máme posouvat v žebříčku zemí světa vzhůru pak to lze jedině tak, že budeme dělat to, co je lépe placené a dovážet to co je špatně placené – dnes děláme pravý opak draze dovážíme ropu a plyn a soustředíme se na polotovary do aut, s takovou politikou to dotáhneme tak na průměr evropské unie možná ani ne. Ovšem pracovat na to musíme jako Němci, kteří jsou na špičce.

 2. Vinkler napsal:

  Ano, ale je i možný opačný pohled. USA nevyváží technologie ale suroviny. Taky, Ne?

  • Lubos napsal:

   USA je zatim cistym dovozcom ropy, cca 7 Mbbl/d… maju este dlhu cestu k sebestacnosti.

   • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    Hlavně když současná administrativa aktivně vystupuje proti opatřením, která mohla významně pomoci. Myslím tím likvidaci CAFE standardů schválených za Obamy, které měly vést k výraznému snížení spotřeby v automobilové dopravě.
    Jo, a mimochodem, podle EIA sice USA opravdu dovážejí cca 25% ropy, ale zároveň jsou obrovským exportérem paliv na bázi ropy. Celkově to vychází jako +- nula. (zdroj).

    • Lubos napsal:

     Mate Pravdu, ak sa bavime celkovo o surovej rope aj s productami, blizia sa nulovemu balansu. Inak nulovy import im tak skoro ani nehrozi, minimalne z Kanady budu vzdy dovazat, ich tazka ropa sa velmi pekne hodi do mixu s americkou lahkou ropou pre optimalny vytazok produktov. A suhlasim na poli uspor maju daleko rychlejsiu cestu k samostatnosti, lenze Trump…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *