Ryan Zinke, americký ministr vnitra, minulý čtvrtek oznámil další krok týkající se programu National OCS Program (Outer Continental Shelf Oil and Gas Leasing Program) pro období 2019-2024. Tímto krokem se navrhuje, aby přes 90 % plochy vnějšího kontinentálního šelfu USA (OCS) a více než 98 % neobjevených ale využitelných zdrojů zemního plynu a ropy ve federálních pobřežních oblastech bylo využito k možnému budoucímu průzkumu a rozvoji. Pro srovnání, stávající program neumožňuje přístup k 94 % plochy OCS.

Tento návrh, který ochránci životního prostředí označili za ekologickou katastrofu a podmaňování se fosilnímu odvětví, je mnohem rozsáhlejší, než se očekávalo. Je odpovědí na loňskou žádost prezidenta Trumpa o nový plán, který by zahrnoval expanzi offshore vrtů v Atlantickém a Arktickém oceánu.

Jedná se o začátek, ve kterém se podíváme na americkou energetickou dominanci a na naše offshore aktiva, a zahájíme dialog kdy, jak, kde a jak rychle by tato aktiva měla nebo mohla být vyvíjena,“ prohlásil Zinke novinářům.

Nedávno obdržel Zinke dopis ze Senátu a Sněmovny reprezentantů Spojených státu amerických, ve kterém mu byla vyslovena od 155 členů podpora pro pětiletý plán OCS programu, který odhaluje americký potenciál v této oblasti.  Program by měl zahrnovat 47 potenciálních míst – 19 u pobřeží Aljašky, 7 v Pacifické oblasti, 12 v Mexickém zálivu a 9 v Atlantické oblasti.

Návrhem zpřístupnit skoro celou plochu OCS pro potenciální průzkum ropy a zemního plynu se mohou Spojené státy posunout z úsilí o energetickou nezávislost k dosažení energetické dominance. Toto rozhodnutí by mohlo přinést nebývalý přístup k rozsáhlým americkým zásobám ropy a zemního plynu, který by nám lépe dovolil konkurovat dalším ropným velmocem,“ uvedl Vincent DeVito, poradce pro vnitrozemskou energetickou politiku.

V den zveřejnění návrhu bylo obdrženo okolo 800 tisíc komentářů od široké škály zúčastněných stran, průmyslu a veřejnosti. Než bude program v konečné verzi, má veřejnost možnost zapojit se do procesu připomínkami a návrhy.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *