Domů
Rychlé zprávy
Trvalé úložiště jaderného odpadu je vhodné u jaderných elektráren, říká Drábová
jaderný odpad

Trvalé úložiště jaderného odpadu je vhodné u jaderných elektráren, říká Drábová

Rychlé zprávy
2 komentáře
23. říjen 2016, 17:25
ČTK

Trvalé úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva by bylo nejvhodnější postavit přímo v místě jaderné elektrárny, ať už v Dukovanech na Vysočině, nebo v jihočeském Temelíně. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Česko by mělo úložiště postavit do roku 2065. Náklady na jeho vybudování jsou odhadovány zhruba na 112 miliard korun, na jaderném účtu na jeho výstavbu je aktuálně 24 miliard. V současnosti se ukládá jaderný odpad do meziskladů, které jsou v areálech obou elektráren.

„Já bych touto cestou šla. Mohlo by to pomoci vyřešit patovou situaci, která tady u státem vytipovaných obcí nastala. Třeba některé obce z okolí Dukovan už projevily zájem o geologické průzkumy. S určitými kompenzacemi by nemusely být proti,“ řekla Drábová.

Podle ní by se měla Správa úložišť radioaktivních odpadů podrobně podívat, zda by geologický masiv v okolí obou jaderných elektráren vybudování úložiště umožnil.

„Zatím ta otázka na přetřes moc nepřišla, ale bylo by vhodné aspoň vědět, jestli to bude nebo nebude možné,“ doplnila Drábová.

Trvalé úložiště radioaktivního odpadu
Ilustrační foto

Při stavbách jaderných elektráren v Česku se původně počítalo, že se bude jaderný odpad vyvážet na území bývalého Sovětského svazu. To se po jeho rozpadu změnilo. Odpad se začal vozit do meziskladů. Životnost těchto kontejnerů je minimálně 50 let. Podle Drábové to zatím vypadá, že životnost bude delší.

„Nemáme za sebou ani 20 let, takže jsme na samém začátku. Ale nutno říci, že výsledky kontrol po deseti letech byly vynikající,“ uvedla dále Drábová.

Na konci roku 2011 vláda vybrala sedm lokalit, ve kterých by měl začít průzkum. Starostové obcí ležících v katastrech pěti zvažovaných lokalit loni podali žalobu na ministra životního prostředí. Zbývající dvě lokality jsou Horka u Velkého Meziříčí a Kraví Hora na Žďársku. Podle Drábové se však může stát, že geologicky nebude vyhovovat ani jedna z nich.

„Průzkumy zatím byly vedeny velmi předběžně. Stát zhruba před 20 lety vybral přibližně 25 lokalit, z nichž následně podle nějakých kritérií vybral sedm stávajících. Ale od té doby se stav poznání změnil natolik, že je možné, že mezi některými z těch, které byly před 20 lety vyřazeny, by se vhodná našla,“ sdělila Drábová.

Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.
Ilustrační foto

Náklady na výstavbu trvalého úložiště jsou odhadovány zhruba na 112 miliard korun. Finance se ukládají už teď na jaderném účtu u ČNB. Je určen ke krytí všech aktivit, které souvisejí s ukládáním radioaktivního odpadu a v budoucnu i s ukládáním vyhořelého jaderného paliva.

Subjekt, který odpad vyprodukuje, na účet posílá 50 korun za každou megawatthodinu vyrobené elektrické energie. Aktuálně je na účtu zhruba 24 miliard korun.

Drábová by souhlasila i s vybudováním jednotného evropského úložiště, o kterém se již delší dobu hovoří.

„Možná by ta místa byla potřeba dvě až tři. Ale určitě ne 14, jak to dnes mají za úkol státy, které mají jadernou elektrárnu. Ta myšlenka je každopádně velmi rozumná. Snížily by se náklady. Ale na druhou stranu si nedovedu představit politika, který by předstoupil před své občany a řekl jim, že budou mít ve své zemi velké evropské úložiště,“ dodala Drábová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
23. říjen 2016, 19:43

Jsem rád, že paní Drábová má realistický názor, nedávno jsem zde doporučoval totéž-trvalé úložiště u Dukovan. To zajistí i zaměstnanost v regionu v případě, že se ukáže že stavba dalších bloků v Dukovanech ke spuštění v roce 2035 je ekonomický nesmysl. (O Temelínu je to zcela zřejmé).

Všimněte si další věci na kterou stále upozorňuji: na jaderném účtu pro trvalé úložiště je málo peněz (Dukovany mají za sebou 30 let z maximálně 50ti leté životnosti, Temelín 15 z 50ti). navrhované zvýšení z 50 Kč na 55 kč za MWh je zcela nedostačující. A náklady určitě vzrostou.

Martin Bárta
23. říjen 2016, 22:14

Pěkný den, moc se v této ekonomické tématice neorientuji, čím to, že je spuštění nových bloků nesmysl? Když bude trvalé úložiště postaveno, tak již nebude potřeba žádný účet pro trvalé uložiště. Ale především, výroba z jádra znamená menší uhlíkovou stopu a o to v dnešní společnosti podle mě jde. Taky pak 1 blok JE zabere mnohem méně zemědělské plochy než OZE elektrárny o srovnatelném výkonu. Proto myslím, že jádro i v dnešní době je stále ještě dobrá volba. Ovšem jak říkám, nevím co je na tom z ekonomického hlediska tak špatného.

Mimochodem stavba uložiště rozhodně nemůže v zaměstnanosti nahradit několik bloků JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se