Domů
Rychlé zprávy
Uhlí zůstane v Indii hlavním energetickým zdrojem zřejmě ještě desítky let
Černé uhlí
Zdroj: Alexander G / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Uhlí zůstane v Indii hlavním energetickým zdrojem zřejmě ještě desítky let

Ačkoliv má podíl uhlí na energetickém mixu Indie v nadcházejících letech klesat, své postavení hlavního energetického zdroje si zřejmě udrží i v průběhu dalších tří desetiletí. Vyplývá to z vládního reportu, který měla k dispozici agentura Reuters.

Indie je třetím největším spotřebitelem uhlí na světě, přičemž své energetické potřeby jím pokrývá z více než poloviny. Dle vládního reportu, který podle agentury Reuters zatím nebyl oficiálně zveřejněn, by však podíl uhlí měl do roku 2047 postupně klesat na 42 až 48 % ze zhruba 58 % v roce 2015.

Report zpracovala indická vládní instituce NITI Aayog (Národní instituce pro přeměnu Indie), které předsedá indický premiér Narendra Modi.

„Indie by ráda využila své hojné zásoby uhlí, jelikož poskytují levný zdroj energie a rovněž zajišťují energetickou bezpečnost,“ uvádí se v reportu.

Indie je díky své vysoké spotřebě rovněž druhým největším světovým dovozcem uhlí, což se země snaží změnit. Ačkoliv Indie plánuje do konce letošního fiskálního roku omezit dovoz energetického uhlí na hodnoty blízké nule, podle reportu bude dovoz muset obnovit po dosažení vrcholu v domácí těžbě v roce 2037.

Celkově by tak do roku 2047 mohla závislost Indie na dovozu uhlí vzrůst ze současných 25 % až na 62 %.

Větší prostor dostanou OZE a plyn

Svou pozici by v následujících desetiletích měly posílit obnovitelné zdroje energie a zemní plyn. Podle odhadů vládní instituce by tak výkon obnovitelných zdrojů v zemi měl do roku 2022 vzrůst na 175 GW, stejně tak podíl zemního plynu ze současných 6,5 % na 15 %.

Co se týče dlouhodobého horizontu, obnovitelné zdroje by měly v roce 2047 celkově pokrývat 10 až 17 % energetických potřeb země, zemní plyn poté zhruba desetinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Veselý
17. květen 2017, 06:50

Není mi jasné kdo přišel s touhle ujetou prognózou (Coal India?) v době, kdy nové FVE a VtE už dnes nabízejí v aukcích ceny na úrovni provozních nákladů elektráren na importované uhlí a dost rychle se blíží provozním nákladům elektráren na domácí uhlí. A cena FVE a VtE bude klesat dále. V reálu se jen minulý týden v Indii zrušila výstavba 8GW uhelných elektráren pro nerentabilitu a ministerstvo zodpovědné za energetiku vyhlašuje moratorium na povolení pro nové uhelné elektrárny, protože podle něj nemají smysl.

Milan Vaněček
17. květen 2017, 07:37

Bude ještě 10-15 let trvat, než cena FVE klesne na polovinu, to je pod 50 našich haléřů za kWh. Pak už nebudou mít konkurenci (u nás po 6-8 měsíců v roce, v Indii po celý rok).

Jan Veselý
17. květen 2017, 08:20

U těch velkých instalací tvoří cena panelů nějakých 30-40% celkových nákladů. Důležité jsou taky náklady na jiné součásti, náklady na výstavbu a hlavně kolik stojí financování projektu. U téhle výstavby, kde jsou skoro jen investiční náklady a dlouhodobé splácení, je naprosto kritické jestli chce banka 10% p.a., 5% p.a. nebo 3% p.a. V případě zemí jako Indie do toho vstupuje navíc i kurzové riziko.

Milan Vaněček
17. květen 2017, 08:44

Bankability FVE je velmi dobrá, jsou dobrá data o životnosti a provozu a hlavně: peníze se Vám začínají vracet hned následující rok, ne až za 10-15 let jako u JE.

Rasťo
17. květen 2017, 09:46

V Indii vstupuje ešte minimálne jeden dôležitý faktor - má enormný počet obyvateľov. Teda rozumná miera penetrácie FV systémov na úrovni rodín, bude znamenať značné množstvo inštalovaného výkonu, navyše s niektorými pozitívnymi prvkami - decentralizácia a znižovanie strát vo vedení. K tomu všetkému sa mi javí, že centrálna vláda intenzívne podporuje aj tento spôsob. Na druhej strane to bude ale brzdiť chudoba obyvateľstva.

Jan Veselý
17. květen 2017, 11:22

Jasně, já o tom tady už psal: odkaz

frank
17. květen 2017, 09:42

Hm možná by si stačilo kliknout na link v článku ?

Milan Vaněček
17. květen 2017, 09:58

Přečetl jsem si to, kdybych to měl charakterizovat jednou větou, tak energetický plán Indie je obdobný plánu America First Donalda Trumpa.

Jen je to India First, energetická soběstačnost z domácích zdrojů. A mého oblíbeného sluníčka mají Indové doma opravdu nadbytek.

Josef
17. květen 2017, 09:59

V Indii žije zhruba 220 mil lidí bez přístupu k el. energii. Bez masivní podpory uhelné energetiky nelze v Indii zajistit rychlý pokrok v elektrifikaci a industrializaci země. Indie , která byla v polovině 80. tých let 20. století na úrovni Číny je díky svojí špatné ekonomické politice dnes 20 let za ní.

Jan Veselý
17. květen 2017, 11:28

Jste jiného názoru než příslušné indické ministerstvo. Přednost dostávají jiné způsoby výroby elektřiny, ty se dají stavět mnohem rychleji než uhelná infrastruktura, než dráty na elektrifikaci venkova.

C
17. květen 2017, 11:36

Indie je velká, pokud jde o to dát lidem přístup alespoň k nějaké formě, tak aby si mohli nabít telefon, který se umí spojit s internetem, byť třeba pomalu, aby si mohli večer posvítit aniž by potřebovali drahý a smradlavý petrolej, případně aby mohli ve vesnici mít malé čerpadlo u studny (to ale může být dvojsečné), pak není myslím rychlejší řešení než těmto 220 milionům lidí rozdat panely a baterie, byť třeba olověné, a jednoduchý regulátor. Tahat VN někde desítky až stovky kilometrů, když je tam potenciál spotřeby do 10MWh ročně, to nedává smysl.

Martin Hájek
17. květen 2017, 12:42

Tím chcete tvrdit, že proměnné náklady uhelné elny jsou 0,92 Kč /kWh? To jste trochu mimo realitu.

Jan Veselý
17. květen 2017, 15:02

Když dovážíte z Austrálie nebo Indonésie a je na něj speciální "spotřební" daň (jako v Indii), není 40 USD/MWh nebo více nic nereálného.

Martin Hájek
17. květen 2017, 21:25

No je nepochybně levnější dovézt uhlí z Austrálie nebo Indonésie do Indie než do Evropy, takže v tomto bodě jste úplně mimo, když se podíváme na ceny elektřiny z uhelných elektráren v Evropě. Daň nelze pro korektní porovnání výhodnosti různých zdrojů uvažovat, pokud se na to díváme ze systémového hlediska. Pokud z pohledu státu, tak je dobré nezapomenout, že má z té daně peníze, zatímco fotovoltaiku musí dotovat.

C
18. květen 2017, 00:33

Záleží kdo a jak tu fotovoltaiku vlastní, pokud zahraniční kapitál, pak je to nepříjemné, pokud domácí, peníze by se měly točit do jisté míry v ekonomice.

Daně na paliva, zejména importní mají, tedy dle teorie, v praxi je to spíš o lepení rozpočtu a kompenzaci rozhazovačnosti a neschopnosti, zajistit že za ně nebude z ekonomiky utíkat zbytečně moc peněz, prostě tím že je zdraží a to povede k menšímu zájmu o ně.

Na kolik to fungovalo v začátcích a na kolik to funguje dnes a jestli to má smysl ponechám na zvážení každého.

Krásný by byl svět, kde by se stát staral jen o základní věci a ne o nesmyslnosti a kde by tedy daně byly zanedbatelné, bohužel v takovém nežijeme a je myslím nutné tyto do úvah o výhodnosti zdroje zahrnout. A také mám zato že je nutné při posuzování zdrojů zahrnout veškeré náklady a dotace s jejich provozem spojené. Ať už jsou to dotace přímé, nepřímé (třeba různá podpora těžby v rámci "sociálních" programů, výzkum technologií...), tak nehrazené škody, které jejich provoz způsobuje (zdravotní komplikace, škody na majetku...)

Jiří Gilar
17. květen 2017, 10:22

Pánové, vaše komentáře se opravdu čtou, jako by vašimi čtenáři měly být děti z mateřských školek: "..sluníčka mají Indové opravdu nadbytek, a tak všichni budou mít na střeše panely...". Mohli byste prosím vždy do vašich komentářů doplnit, čím Indové rozsvítí ty obrovské aglomerace (Bombay, Calcutta, Dillí,...), které jsou vidět až z kosmu v noci? Děkuji.

C
17. květen 2017, 10:41

Už nyní jsou ty aglomerace celkem elektrifikované, byť je to pavučinová instalace ze které by revizáka trefil šlak, k tomu mají samozřejmě velké parní elektrárny, na druhou stranu máte v Indii mnoho oblastí kde neviděli dodneška stožár 110kV, tam se právě hodí FVE, stejně jako v oblastech kde je sucho a dost slunce, například v Rádžasthánu, nebo nahoře v Himalájích, kde je jsou hodnoty osvitu někde kolem 2kWh/m^2 ročně. To dává při 1kWp elektrárně produkci kolem 2MWh. Navíc musí elektrifikovat obrovskou rozlohu venkova kde podmínky a rozprostření populace nemusí být vůbec vhodné pro centralizovanou soustavu.

Velké FV instalace mohou částečně doplnit baterie a plynové elektrárny, ovšem bylo by mnohem lepší kdyby, ono k tomu nespíš za nějaký čas dojde, se pustili do solárně-termických elektráren s akumulací tepla v roztavených solích. Bohužel tomuto typu se nedaří, přes veškeré dobré podmínky, ani v USA, zatím. Tam by byl třeba potenciál aby pokryly značnou část spotřeby v Nevadě, Kalifornii, Arizoně... Bohužel proti FVE je to technologie nákladná a málo vyzkoušená.

Vláďa
17. květen 2017, 11:32

V Indii jsou dva druhy lidí. Jedni v životě neviděli žárovku (jen ve veřejném osvětlení) a druzí kteří si el. energii mohou dovolit. Je to úplně jiný svět na který se nemůžeme dívat jako na stav v 21 století u nás. Vše je tam jiné, hlavně celkový přístup k životu. Tak že FV běžnému člověku nic neříká. Tak je to se vším.

Milan Vaněček
17. květen 2017, 11:25

Znalosti některých čtenářů z oboru tradiční energetiky či jaderné energetiky o fotovoltaice jsou opravdu na úrovni základní školy (ne mateřské, to přeháníte). Proto se snažím ve svých příspěvcích, například v tom o fotovoltaice na střechách

https://oenergetice.cz/nazory/strecha-bez-fotovoltaiky-jako-pole-ktere-nechavame-lezet-ladem/

nebo kdysi (v roce 2008)

http://blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=4068

vysvětlit že fotovoltaika je zcela odlišná od tradičních technologií výroby elektřiny.

Většina lidí už to chápe,

já se držím toho že v prostředí zamořeném neustálým lobystickým tlakem o výhodách jaderné energetiky (kdo sleduje nejnovější vládní krizi a zřejmě související dění okolo ČEZ a nových JE a Počerad tak ví o čem je řeč) je zapotřebí neustále opakovat informace o celosvětovém vývoji a pozvolné transformaci energetiky.

Vláďa
17. květen 2017, 11:35

Je to jednoduché. Když OZE zajistí energii v jakémkoliv okamžiku tak se není o čem bavit. Zatím to nedokáží.

Petr
17. květen 2017, 11:57

Myslíte jako, že je daleko lepší neposlouchat české lobisty z řad spoluobčanů, a místo toho raději poslouchat Západní lobisty, protože ti to s námi myslí daleko lépe, a ty zisky co od nás odvezou použijí daleko rozuměji na vlastní válení v dotovaném luxusu a podporu množení černoušků co jim mají posluhovat, kdežto bílí Češi, jako taky otravní slované co staletí blokovali Západu přístup k sibiřským surovinám, zaslouží ekologicky vymřít?

Jan Veselý
17. květen 2017, 21:22

Tady je trochu jiný pohled na vývoj indické energetiky od finančních analytiků.

Martin Hájek
18. květen 2017, 01:12

:-) No to je ale překvapení, na zelené stránce zelené informace, kdo by to byl čekal, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se