Domů
Rychlé zprávy
USA prodá ochuzený uran k laserovému obohacení

USA prodá ochuzený uran k laserovému obohacení

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) se dohodlo se společností GE Hitachi Global Laser Enrichment (GLE) na prodeji přibližně 300 000 tun ochuzeného uranu. Tento uran má být následně znovu obohacen v plánované továrně, která má být postavena v lokalitě Paducah ve státě Kentucky. Dohoda otevírá cestu pro komercializaci technologie laserového obohacování Silex.

Americké Ministerstvo energetiky v roce 2013 vybralo společnost GLE a umožnilo jí vstoupit do smluvních jednání o výstavbě továrny na laserové obohacování uranu v lokalitě Paducah ve státu Kentucky. V této lokalitě se nachází dřívější továrna na plynné obohacování uranu, po které zde zůstalo velké množství ochuzeného uranu, který zbyl z předchozích obohacování.

V tomto zbylém uranu je sice nižší podíl izotopu uranu 235 (tedy uranu, který je štěpitelný), než je obsaženo v uranu přirozeně se vyskytujícím, i přesto by však mělo být možné část uranu obohatit a následně využít jako jaderné palivo.

„Prodej přispěje hned dvěma klíčovým oblastem pro Ministerstvo energetiky. Jednak splní povinnost federální vlády spravovat bezpečné skladování a ukládání jaderných materiálů, ale také umožní využití jaderné energie, největšího amerického zdroje bez uhlíkové energie a důležitého článku, který umožní snížení emisí CO2.“ – Ernest Moniz, americký ministr energetiky.

Provoz zařízení na obohacování by měl trvat 40 let

Podle plánu má GLE zařízení na obohacování v Paducahu financovat, vybudovat, vlastnit a také provozovat. Zařízení má být schváleno jako komerční obohacovací závod a bude mu udělena licence od Národní regulační komise.

Obohacování zmíněných 300 000 tun ochuzeného uranu by mělo trvat přibližně 40 let, celkem by zařízení mělo být schopné vyprodukovat 100 000 tun uranu s podílem izotopu 235 srovnatelným s uranem vyskytujícím se v přírodě. Tento uran by dle plánu měl být prodán na světovém trhu s uranem. Zbylých zhruba 200 000 tun ochuzeného uranu by následně mělo být vráceno DOE k dalšímu uskladnění.

Technologie laserového obohacování, někdy označovaná jako technologie třetí generace, slibuje v porovnání s technologií obohacování pomocí centrifug vyšší efektivitu a nižší náklady.

Podle australské společnosti Silex Systems Ltd, která technologii vyvinula, bude pravděpodobně množství Uranu vyrobeného v Paducahu regulováno americkou vládou. Ročně by se tak v lokalitě mělo vyrobit okolo 2 000 tun uranu. Podobné množství by vyprodukoval důl, ve kterém by se ročně vytěžilo přibližně 2 268 tun oxidu uraničito-uranového.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se