jaderný odpad

V Lipníku na Třebíčsku dnes obyvatelé v referendu hlasovali o jaderném úložišti

Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v dnešním místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky ČTK řekl zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.

„Byly splněné zákonné podmínky. Referendum je platné, občané nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště,“ řekl Nováček.

Výsledek referenda je závazný i pro budoucí zastupitelstva.

Lipník je součástí lokality EDU západ, také nazývané Na Skalním, již Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti v ČR, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V lokalitě Na Skalním už v referendu úložiště odmítly i Jaroměřice nad Rokytnou.

Mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech, zdroj: SÚJB

Ilustrační foto

V Lipníku je 300 voličů. Lidé dnes odpovídali na otázku:

„Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“.

Hlasovací místnost byla otevřená od 08:00 do 18:00.

Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

Autor:7 odpovědí na V Lipníku na Třebíčsku dnes obyvatelé v referendu hlasovali o jaderném úložišti

 1. Milan Vaněček napsal:

  Uložení jaderného odpadu-neřešitelný problém. Alespoň v hustě zalidněných oblastech světa. Kam s ním???

  • Sailfish napsal:

   Co děláš na tomhle serveru, když se tak blbě ptáš? Evidentně nerozumíš ani základům a neumíš číst jednoduché zprávy abys těm základům v budoucnu porozuměl.

   • Carlos napsal:

    Zná pán Jana Nerudu a jeho dílo, alespoň jako se to bere ve škole? (slezgymopava. cz/storage/2009/06/j_neruda_-_kam_s_nim.pdf) Ona je to celkem obyčejná otázka a v situaci že další a další obce to úložiště odmítají.

   • Vláďa napsal:

    Když provozovatel jaderného zařízení nedokáže obyvatelům nabídnout tak zajímavé podmínky nemůže se divit že to tam nikdo nechce.

 2. Petr napsal:

  Tak vyhořelé palivo se stejně nebude definitivně ukládat, takže v tomhle to je úplně jedno.

  Ale ukazuje to blbé nastavení zákonů.
  Je potřeba, aby se snížilo zdanění práce, a naopak vzrostlo danění nemovitostí, a minimálně polovina z nich šla přímo obcím, takže se pak vždy i demokratickým tlakem místní většiny najdou některé, které budou po velkých stavbách a i bezkorupčních penězích z nich toužit ve všech dobách i bez krizí a zbytečné nezaměstnanosti.

 3. Peppa napsal:

  Otázka měla znít: „Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště slabě radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“.

 4. Martin Hájek napsal:

  Zajímavé je, že o ukládání komunálního odpadu, které je z hlediska dopadů na životní prostředí v obci asi tak o pět řádů významnější než podzemní úložiště RAO, se některé obce doslova perou. Všechno je otázka motivace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *