Domů
Rychlé zprávy
Země V4 se k jaderné energii staví kladně, shodli se ministři
Jaderné elektrárny v německu

Země V4 se k jaderné energii staví kladně, shodli se ministři

Rychlé zprávy
7 komentářů
19. listopad 2018, 15:33
ČTK

Čtyři středoevropské země z uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) se staví kladně k využívání jaderné energie, shodli se na dnešním setkání v Bratislavě ministři nebo jejich zástupci odpovědní za hospodářství a energetiku ve státech V4. Novinářům to řekla česká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga zase ohlásil záměr Bratislavy ukončit dotování těžby hnědého uhlí pro energetické účely v roce 2023.

„Všechny (čtyři) země mají na jaderné energetice zájem. Česká republika má strategický energetický plán, ve kterém jaderné energie hraje významnou roli, ještě významnější než dnes,“ uvedla Nováková.

Česká ministryně doufá, že jaderná energetika bude v souvislosti s cíli EU v oblasti ochrany klimatu „vzata na větší milost“ a že bude zvažována jako z nástrojů „dekarbonizace“ ekonomiky.

Podle Novákové v souvislosti s opatřeními na plnění klimatických a energetických cílů by EU neměla zapomínat, že musí zůstat konkurenceschopná vůči Spojeným státům a Číně.

Český premiér Andrej Babiš dříve řekl, že Česko nadále plánuje rozvíjet jadernou energetiku a stavět nové bloky v elektrárnách v TemelíněDukovanech.

Značný podíl na celkové výrobě elektřiny mají jaderné elektrárny také na Slovensku, kde se dostavují dva bloky atomové elektrárny Mochovce. Maďarsko zase ve spolupráci s Ruskem připravuje výstavbu dvou nových reaktorů v maďarské jaderné elektrárně Paks.

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski v září řekl, že jeho země nesplní emisní cíle Evropské unie, pokud nepostaví jadernou elektrárnu. Ministrův náměstek Tomasz Dąbrowski po dnešní schůzce s kolegy z Česka, Slovenska a Maďarska detaily k projektu neuvedl.

Slovensko zase připravuje ukončení dotací na těžbu hnědého uhlí, které platí spotřebitelé elektrické energie v cenách elektřiny.

„Rok 2023 znamená, že obecný hospodářský zájem skončí. To neznamená, že skončí doly. Doly mohou dále fungovat na tržním principu,“ řekl Žiga.

Právě za pět let podle ministra skončí životnost elektrárny na středním Slovensku, která vyrábí energii právě z dotovaného hnědého uhlí, a zároveň v tomto termínu budou dokončeny práce na zajištění stability slovenské přenosové soustavy.

Adrian Bobok ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
19. listopad 2018, 16:02

Státy V4, které mají DOHROMADY hodně společné dlouhé historie a přibližně stejně tolik obyvatel jako Francie či Velká Britanie, by se především měli stavět kladně k využití obnovitelných zdrojů energie, DOHROMADY mají pro její využití stejně dobré podmínky jako sousední Německo. Poláci mohou využívat především vítr, Slováci vodu, Češi a Maďaři slunce a biomasu.

To, že ve V4 přetrvává jaderná energetika je především důsledek bolševické historie-RVHP a tlaku CCCP.

Petr
19. listopad 2018, 16:18

V4 má pro OZE horší přírodní podmínky než 80% obydlených částí světa.

Draze dotovat a předčasně je tady tlačit, je znakem buď blbů nebo zkorumpovaných tunelářů.

Milan Vaněček
19. listopad 2018, 17:19

V4 má stejné podmínky jako Německo. Budovat masivně OZE s vysokými dotacemi ve V4 před rokem 2020 s výjimkou pilotních projektů nedává smysl, ten to bude mít až v dekádě 2020-30. Další věc je že to bude EU přímo vyžadovat.

Ale platí o OZE - čím později tím levněji. A o jádru - nikdy se nevyplatí realizace dalších současných zastaralých typů JE.

Emil
19. listopad 2018, 17:46

Do historie se rok 2020 zapíše jako tzv. "Velký Vaněčkův zlom".

Nejsem robot
19. listopad 2018, 20:29

Ať jde s tou jeho biomasou co nejdál od nás. Fanatik jeden omezenej.

Michal
20. listopad 2018, 07:32

Moc se nemluví o tom že oze jsou až 2x dražší než jaderky a ekologické dopady jsou taky značné. A elektřina je z nich dost drahá. V austrálii kvůli oze špičkově stoupaly ceny elekrřiny až na 100 násobek. To by byl rychlý konec pro oze až by vám přišla faktura za elektřinu na 20 000 za měsíc, protože jste zničili elektrárny a nahradili je elektroodpadem v polích z šivotností sotva 20 let.

Milan Vaněček
20. listopad 2018, 11:19

V USA staví dva jaderné reaktory a spoustu větrných a solárních elektráren. A tak přesně VĚDÍ kolik to stojí. Jaderky jsou v USA 3-5 krát dražší než vítr a solar, se započtením akumulace u solárních elektráren pak JE jsou "jen" cca dvakrát či více dražší.

Takže ve vyspělé kapitalistické zemi platí: novou jaderku už nikdo (když nenastane nějaká technologická revoluce v jaderné energetice) nenaplánuje.

Jen ty státy co modernizují své jaderné zbraně (či je chtějí získat) občas něco budou muset postavit.

Tož tak pane Michal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se