Odstavení jaderných elektráren Německo

Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let

Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa. Nový jaderný blok by měl vzniknout právě v elektrárně Dukovany, jejíž životnost by měla podle dosavadních předpokladů skončit kolem roku 2035. Babiš v pondělí uvedl, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.

Zástupci státu jednají se společností ČEZ, zopakoval předseda vlády.

„Na posledním jednání jsme probrali možnost prodloužení životnosti Dukovan o deset let,“ řekl Babiš.

Česko chce podle něj zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny, je ale třeba zvažovat všechny alternativy.

„Otázka je, jakým způsobem se vyvine Evropa,“ uvedl.

Připomněl také zpoždění ve výstavbě jaderných bloků na Slovensku a ve Finsku.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes sdělil, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let.

„Tedy zhruba za rok 2035, tak jak byly jednotlivé bloky u v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu. Dovedeme si představit i další prodloužení provozu, nicméně tento dlouhodobý provoz je třeba posuzovat nejen z technického hlediska, ale i z hlediska budoucích regulatorních a ekonomických podmínek,“ uvedl Kříž

jaderné palivo

Ilustrační foto

„Objem investic je průběžně sledován prostřednictvím technicko-ekonomických studií, které průběžně hodnotí nejen ceny klíčových potenciálně nahrazovaných komponent, ale také další ekonomické vlivy a úpravy dle momentálně platné mezinárodní i národní legislativy,“

dodal.

ČEZ, ve kterém stát drží zhruba 70 procent, provozuje vedle Dukovan jadernou elektrárnu v Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v Česku podílejí ze 38 procent.

ČEZ se brání investici do nových jaderných bloků bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři firmy se navíc bojí, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

JE Dukovany a Mohelno

Ilustrační foto

Vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů, řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v pondělním rozhovoru s agenturou Bloomberg. O výstavbě nových jaderných bloků se podle ní nemůže rozhodovat pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Ministerstvo financí analyzuje rizika potenciálních soudních sporů, dodala.

Dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037, tedy po 50 letech. Babiš už dřív řekl, že ČEZ si může dovolit postavit v Dukovanech nejméně jeden další blok.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová nedávno uvedla, že nejlepší reference ze zájemců má KHNP, protože v poslední době včas a za domluvené peníze předala ke spuštění jaderný blok ve Spojených arabských emirátech.

Autor:6 odpovědí na Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let

 1. skodafil napsal:

  Neni deset let malo, soudruhu Andrejovici? Co o dvacet…o sto let zivotnost prodlouzime!

  Zkus se nekoho zeptat, co znamena termin „blackout“. Mozna budes prekvapeny, ze to fakt neznamena, ze se rozlije cerny toner. Jo a mimochodem by te mohlo zajimat, ze udrzet jaderku v provozu je fakt jina liga, nez provozovat prasecak.

  • Milan Vaněček napsal:

   Pan Wagner nás zde mnoho let přesvědčoval, že 60 let provozu jaderné elektrárny je zcela normální a očekávaná věc. Žádné problémy. No a vypadá to že premiér vzal jeho a podobné experty za slovo a souhlasí (a potichu se směje jak o 5-10 let zase odložil rozhodnutí ke kterému ho chtěla donutit jaderná loby).

   • skodafil napsal:

    Kdy prosim psal, ze Dukovany mohou byt provozovany 60 let? Ja jsem to nezaregistroval, nedisponuji ovsem Vasi inteligenci a vsimavosti a mohl jsem to opominout.

   • Petr napsal:

    O dožívání Dukovan nikdy nešlo, stejně jako u Británie jde o neodvratnou ztrátu jaderného know-how, když se bude ještě dalších deset let čekat a nepostaví se alespoň jeden reaktor za blbých 150-200 miliard, když zelenými iniciovaný solární tunel nakonec nejvíc podporující Čínu nás stál víc jak 3x tolik a ještě s 1/3 životností, takže celkově skoro 10x dráž než nesrovnatelně důležitější domácí uchování jaderného průmyslu v jedné z posledních zemí EU.

    • energetik napsal:

     Již jsme ztratili daleko více a také bychom i mohli ještě ztratit i daleko větší hodnoty než nějaké jaderné know-how které bude muset zůstat ještě v laboratořích a uzrát, jestli má kam ještě zrát. Protože jaderná energetika zaspala domu a v tržních demokratických státech jí v současné podobě pšenka nepokvete. Už se nemůže spoléhat na neomezenou podporu, bezohledné rabování a politické vězně.

 2. AP napsal:

  V letech 2030-2040 bude odstaveno 4.000 MW v uhelných elektrárnách a 2.000 MW v jaderných elektrárnách. Prodloužením životnosti Dukovan, což není jisté (bude záležet na technickém stavu jederky a politických tlacích), se dočasně vyřeší 2.000 MW. Jen se zapomnělo, že SEK a NAP počítá s novými bloky právě na náhradu odstavovanych uhelek. A tuto skutečnost tomuto „geniálnímu“ nápadu uniká.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *