Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Zrušení zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr míří ke schvalování

Návrh poslanců KSČM na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr míří ve Sněmovně po dnešku k závěrečnému schvalování. Schválit tento návrh doporučil začátkem září i sněmovní výbor pro obranu. Poslanci by ho mohli schvalovat ještě na své současné schůzi.

Zákon o zákazu dodávek reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Velká Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů.

Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je nyní tento zákon už překonaný. Elektrárna už byla dokončena a zrušení zákazu má podle něho spíše symbolický charakter.

Jaderné elektrárny v německu

Ilustrační foto

Loni v dubnu dosáhly světové mocnosti ujednání s Íránem, na jehož základě loni v červenci uzavřely dohodu o jeho jaderném programu. Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která ve zprávě letos v únoru uvedla, že Írán své závazky dodržuje.

Poslanci KSČM předložili svůj návrh ve Sněmovně v červnu 2014. Kabinet k němu dal původně záporné stanovisko. Letos v červnu ale vláda sama předložila poslancům totožnou normu.

Vláda ke svému návrhu uvádí, že navrhuje zrušení zákazu, protože s přihlédnutím k tomu, že mezinárodní společenstvo zrušilo sankce v jaderné oblasti vůči Íránu, je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR již pominula.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *