Společnost Areva, francouzský výrobce jaderných reaktorů, ve středu oznámila čistou ztrátu za rok 2016 ve výši 665 milionů €. Ačkoliv se díky divizi jaderných reaktorů jedná o významné zlepšení oproti roku 2015, stále to poukazuje na problémy, kterým skupina čelí.

Státem řízený podnik se ocitl na pokraji kolapsu, když v roce 2014 zaznamenal ztrátu ve výši 4,8 miliardy € a v roce 2015 2 miliardy €. Záchranou má být v současnosti prováděná rozsáhlá restrukturalizace, na kterou přispěl 4,5 miliardami € francouzský stát.

Areva ovšem není jedinou společností z jaderného průmyslu, která se potýká s problémy. Podobně je na tom americký Westinghouse. Evropští, američtí a japonští výrobci jaderných reaktorů bojují s klesajícím počtem poptávek, napjatou finanční situací a rostoucí konkurencí ze strany ruských, čínských a jihokorejských společností.

Arevu podržely zlepšené výsledky reaktorové divize

Za sníženou ztrátou v roce 2016 stojí především zlepšený výsledek divize vyrábějící jaderné reaktory. Z provozní ztráty ve výši 100 milionů € v roce 2015 dosáhla v minulém roce zisku ve výši 440 milionů €, částečně díky snížení nákladů.

Ovšem ve spojitosti s problémy při výstavbě EPR reaktoru ve finském Olkiluotu bylo minulý rok rozhodnuto o odprodeji divize jaderných reaktorů Arevy francouzské energetické společnosti EDF za 2,5 miliardy €. Tato transakce by měla být dokončena ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Areva se následně zaměří na těžbu uranu a jaderná paliva.

EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO

Olkiluoto 3 měla být jako první elektrárna využívající nejnovější konstrukci reaktoru od Arevy – EPR začátkem renesance pro francouzský jaderný průmysl. Projekt ovšem trpí velkým překročením původních nákladů a zpožděním o téměř deset let.

Falšování dokumentace v Le Creusot

Ke krizi společnosti přispěla rovněž kauza ohledně falšování dokumentace součástí pro jaderné elektrárny ve slévárně Le Creusot, z tohoto důvodu byly v minulém roce odstaveny některé jaderné elektrárny EDF. Ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí roku 2016 Areva odepsala 121 milionů € vztahující se k této kauze, zejména kvůli nákladům na audit a nákladům na znovu vyrobení nebo sešrotování některých komponent. Společnost uvedla, že ohledně kvality komponent neobdržela ze strany zákazníků žádné stížnosti.

V červnu dojde k navýšení kapitálu Arevy o 5 miliard €. Velká část bude pocházet od francouzského státu, který vlastní 87 % společnosti, dále přispějí japonské společnosti Mitsubishi Heavy Industries a JNFL.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *