innogy sídlo německo

Francouzská Engie zvažuje nabídku na německou innogy

Francouzská energetická společnost Engie zvažuje nabídku na německou innogy, která je vlastněna zhruba ze 77 % společností RWE. RWE je ochotna prodat akcie innogy, ovšem trvá na rozhodnutí z roku 2015 zachovat si většinový podíl. innogy je pro RWE důležitým zdrojem příjmů.

Engie se obrátila na poradenské společnosti ohledně nabídky na innogy, prozatím ovšem neprovedla konečné rozhodnutí, tvrdí podle agentury Bloomberg lidé obeznámení se záležitostí. Jednání jsou předběžná a nemusí vést k nabídce. Zástupci Engie a innogy odmítli záležitost komentovat.

RWE v pondělí uvedla, že trvá na svém rozhodnutí z roku 2015 ponechat si většinový podíl v innogy. Dnes společnost prohlásila, že „v zásadě může prodat akcie innogy a tím snížit svůj podíl na 51 %“.

innogy je důležitým zdrojem příjmů pro RWE

Billboard innogy v německém Dortmundu. Zdroj: innogy

Billboard innogy v německém Dortmundu. Zdroj: innogy

Společnost innogy vznikla v loňském roce vyčleněním perspektivních aktiv – obnovitelných zdrojů, distribučních sítí a prodeje – z RWE, dvě třetiny zisku společnosti jsou generovány ve stabilním regulovaném odvětví sítí. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti innogy byla největší v Německu od roku 2000, tržní hodnota společnosti je okolo 18,6 miliard €.

innogy je důležitým zdrojem příjmů pro RWE, která ve společnosti vlastní 76,8% podíl. V pondělí innogy oznámila, výplatu dividendy ve výši 1,60 € za akcii, RWE tak jen skrze dividendu nyní získá kolem 683 milionů €.

RWE uvedla, že IPO společnosti innogy dostala společnost opět do „solidní finanční situace“, a díky tomu bude i nadále mít společnost dostatečnou likviditu i po plném uhrazení příspěvku ve výši 6,8 miliard € do zvláštního fondu k pokrytí nákladů na likvidaci a skladování jaderného odpadu.

RWE loni zaznamenala největší ztrátu v historii

RWE také potvrdila předběžná čísla pro rok 2016, podle kterých zaznamenala čistou ztrátu 5,7 miliard €, největší ve své 119leté historii. Důvodem jsou především ztráty spojené s konvenčními elektrárnami v Německu.

RWE minulý měsíc již druhým rokem v řadě zrušila dividendu za kmenové akcie, a generální ředitel Rolf Martin Schmitz v úterý řekl, že by nebylo vhodné, aby vyplacení dividend bylo provedeno prostřednictvím zadlužení nebo prodeje akcií innogy.

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *