Domů
Společnosti ve světě
Polský terminál na LNG plně v provozu od roku 2018
Podoba terminálu na LNG ve Svinoústí. Ilustrační foto

Polský terminál na LNG plně v provozu od roku 2018

První terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Polsku má být částečně spuštěn v květnu příštího roku. Podle informací agentury Reuters se počítá s tím, že plné provozní kapacity dosáhne v roce 2018. Terminál se nachází v městě Svinoústí na pobřeží Baltského moře. Jeho účelem je diverzifikovat zdroje zemního plynu ve střední a východní Evropě a snížit závislost tohoto regionu na ruském plynu. 

Podle původních plánů měla být stanice na zpracování LNG uvedena do provozu již v průběhu roku 2014. Nestalo se tak kvůli úpadku největší polské stavební firmy PBG, technologickým problémům a podezřením na korupci v jedné ze společností konsorcia podílejících se na projektu. Odhadovaná cena tohoto terminálu je 15,5 miliardy korun.

Jan Chadam, ředitel polské státem vlastněné společnosti Polskie LNG, která bude terminál provozovat, o něm řekl:

“Jsem přesvědčený, že se podaří do roku 2018 zajistit potřebné kontrakty na dodávky plynu, které přiblíží provoz terminálu k jeho plné provozní kapacit 5 miliard metrů krychlových ročně (téměř třetina polské roční spotřeby plynu – pozn. autora).“

Pro Polskie LNG bude výzvou překonat úroveň využití ostatních evropských terminálů, která se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Podle Chadama může vyššímu využití pomoci rostoucí regionální plynová infrastruktura na území Polska.

„Terminál bude mít strategickým zdrojem nejen pro Polsko, ale bude hrát důležitou roli v zásobování celého regionu střední a východní Evropy.“

Polsko plánuje postavit plynovod do Litvy, kterým bude proudit plyn do pobaltských republik. V příštích deseti letech má také Polsko v plánu rozšíření sítě plynovodů na vlastním území o 2 000 km.

Důležitou roli bude mít tento terminál pro země Visegrádské čtyřky, které díky němu budou moci omezit svou závislost na ruském plynu. Ten by od roku 2019 neměl proudit do EU přes Ukrajinu a jeho dodávky by tím pádem mohly být méně rizikové.

Novou cestou pro ruský plyn do Evropy má být Turkish Stream, jehož definitivní schválení se očekává po uskutečnění listopadových parlamentních voleb v Turecku. Polská spotřeba plynu je téměř 16 miliard metrů krychlových ročně, ze kterých v roce 2014 dodal ruský Gazprom 9,1 miliard.

Dodávky plynu zatím jen z Kataru

Doposud jediný podepsaný kontrakt na dodávku plynu pro nový terminál uzavřel Polskie LNG s katarskou společností Qatargas. Smlouva je uzavřená na dodávku 1,5 miliardy m3 plynu ročně po dobu dvaceti let. Kontrakt už běží od roku 2014, kdy měl být původně terminál v provozu. První zásilka LNG by se měla do nového terminálu dostat na konci tohoto roku, kdy má připlout loď s 200 000 m3 LNG.

Tento plyn bude sloužit pro najíždění technologií a jako zdroj energie pro chlazení. Další dodávka plynu bude následovat v prvním čtvrtletí roku 2016. Jak uvádí Jan Chadam, velký zájem o spolupráci mají americké a kanadské společnosti, a tak se předpokládá, že budou uzavřeny smlouvy na dodávku LNG z těchto zemí v první polovině roku 2016.

Zdroj úvodního obrázku: www.arcelormittal.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se