Král Saúdské Arábie Salmán

Saudi Aramco se má stát diverzifikovanou energetickou společností

Saudi Aramco, největší ropná společnost na světě, zvažuje investici do energetických firem zabývajících se obnovitelnými zdroji ve výši 5 miliard dolarů (126 miliard korun). Společnost chce tento krok podniknout jako součást plánů diverzifikovat své aktivity.

Společnost oslovila banky včetně HSBC, J. P. Morgan a Credit Suisse aby se utkaly o roli, ve které budou pro Saudi Aramco identifikovat potenciální akviziční cíle a poskytovat rady ohledně obchodů.

Plánem Saúdské Arábie je do roku 2030 produkovat 70 % elektřiny ze zemního plynu a 30 % z obnovitelných a dalších zdrojů energie, prohlásil v polovině ledna energetický ministr země Khalid Al-Falih. Do roku 2023 země plánuje dodávat do sítě až 10 GW elektřiny ze solárních, větrných a jaderných elektráren a transformovat Saudi Aramco na diverzifikovanou energetickou společnost.

Cílem Saúdské Arábie je rovněž vyvinout výzkumné centrum a výrobní průmysl pro obnovitelné zdroje energie jako součást transformačního plánu země, oznámeného v dubnu zástupcem korunního prince, Mohamedem bin Salmánem.

Energetický program Saúdské Arábie

I přes vhodné podmínky z hlediska doby slunečního svitu disponuje Saúdská Arábie v současné době kromě několika pilotních projektů prakticky jedinou fotovoltaickou elektrárnou, kterou je 10MW elektrárna na parkovišti v sídle společnosti Saudi Aramco. Díky tomu, že je země jedním ze světově největších producentů ropy, dominují energetickému mixu díky své nízké ceně ve srovnání s mezinárodním trhem ropa a zemní plyn. Každé z těchto paliv se na výrobě elektřiny podílí zhruba polovinou.

Do programu rozvoje obnovitelných zdrojů energie plánuje země investovat 30-50 miliard dolarů (0,8 – 1,3 bilionu korun). Národní energetická společnost, Saudi Electricity Co. (SEC), momentálně hledá investory pro dvě fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW.

Původní solární program z doby, kdy cena ropy byla zhruba dvojnásobná oproti současné ceně, počítal s investicemi přesahujícími 100 miliard dolarů do projektů, které by dodávaly do sítě 41 GW elektřiny do roku 2040. Vláda v lednu roku 2015 ovšem odložila realizaci tohoto plánu o téměř deset let s odůvodněním, že je potřeba více času k ověření příslušných technologií.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *