Domů
Společnosti ve světě
Turbíny Siemensu se dostaly na Krym, firma se obchod pokusí anulovat
Turbína SST-600

Turbíny Siemensu se dostaly na Krym, firma se obchod pokusí anulovat

Nejméně dvě ze čtyř turbín, které německý koncern Siemens vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli firmy ocitly na Krymu. Ukázalo to dosavadní vyšetřování, které Siemens zahájil po zveřejnění informací zdrojů agentury Reuters z minulého týdne. Siemens dnes uvedl, že podnikne právní kroky proti zodpovědným lidem a pokusí se obchod anulovat. Prošetří také veškeré své aktivity a partnery v Rusku.

„Během posledních měsíců nás náš zákazník několikrát písemně ujistil, že na Krym nebudou podniknuty žádné dodávky,“ uvedl dnes Siemens.

Dodal, že veškeré aktivity spojené s Krymem okamžitě zastaví.

Kvůli protiruským sankcím Evropské unie nelze na Krym dodávat technologie pro energetický sektor. Siemens už dříve uvedl, že pokud by se turbíny dostaly na Krym, bude to znamenat porušení smlouvy.

Parní turbína s levitujícím rotorem
Ilustrační foto

Rusko tvrdí, že turbíny dodané na Krym byly vyrobeny v Rusku a z ruských komponentů. Zdroje Reuters ale uvedly, že turbíny pocházejí ze Siemensu a byly původně určeny pro ruský Tamanský poloostrov.

Podle tří zdrojů agentury Reuters byla k instalaci turbín na Krymu najata ruská společnost Interautomatika. Siemens, který v této firmě vlastní menšinový podíl, se jí podle svého vyjádření v této věci snažil aktivně bránit.

Ruský prezident Vladimír Putin plánuje výstavbu elektráren, aby byl Krym po ruské anexi z roku 2014 energeticky soběstačný.

Německé ministerstvo hospodářství k záležitosti uvedlo, že je na každé firmě, a tedy i na Siemensu, aby si zajistila, že její podnikání není v rozporu se sankcemi. Záležitost kolem Siemensu se podle zdrojů Reuters probírá i v moskevských diplomatických kruzích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
10. červenec 2017, 20:46

Nevím jak dlouhé vedení u barona Reutera mají, jak dlouho trvalo šetření fy. Siemens přesně nevíme, ale o problémech Krymské elektrárny se psalo už dost dávno, možní v lednu, bylo to prohlášení nějakého ruského funkcionáře, že domácí průmysl může podobný stroj vyrobit, ale že také tam mohou skončit západní soustrojí pro jinou elektrárnu. Mluvilo se o tom velmi dlouho.

Je otázka jak se tam turbíny dostaly a jestli opravdu o tom věděli. Pokud je někdo demontoval po předání elektrárny, pak to už Siemens jen stěží ovlivní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se