Unilever se chce do pěti let zbavit závislosti na uhlí

Nadnárodní společnost Unilever, známá výrobou spotřebního zboží, přichází na začátku klimatické konference v Paříži se závazkem být do roku 2030 energeticky nezávislá a do pěti let vyloučit uhlí z výroby energií. Předseda společnosti Unilever zároveň jako jeden z představitelů významných světových společností přichází s výzvou pro další významné hráče v odvětví.

Plánem společnosti je ukončit využívání uhlí pro výrobu energie do 5 let a do roku 2030 se stát kompletně energeticky neutrální společností. V roce 2030 by tak měl být Unilever schopný vyrobit alespoň tolik energie, kolik sám spotřebuje a případné přebytky prodávat do sítě.

Za patnáct let by tak 100 % energie pro Unilever mělo pocházet z vlastních OZE. Dnes společnost využívá 40 % energie z obnovitelných zdrojů. Podle předsedy společnosti Paula Polmana jsou cíle dosažitelné, což argumentuje novou továrnou Unileveru v Číně, která využitím větrné a solární energie produkuje nejen dostatek energie pro svoji továrnu, ale přebytky dodává i do sítě.

Paul Polman, CEO společnosti Unilever. Zdroj: Bloomberg

Paul Polman, CEO společnosti Unilever. Zdroj: Bloomberg

Závazky pro začínající Pařížskou konferenci

Logo společnosti Unilever a některých produktů společnosti. Zdroj: Unilever

Logo společnosti Unilever a některých produktů společnosti. Zdroj: Unilever

Se závazkem přichází Unilever ve specifickou dobu.  Právě dnes začínají jednání v rámci klimatické konference COP 21 v Paříži, které se bude účastnit i řada velkých nadnárodních společností. Unilever proto budou zřejmě následovat další společnosti, které předloží vlastní plány redukce skleníkových plynů a další závazky.

„Chceme samozřejmě, aby dohoda v Paříži byla ambiciózní a zároveň úspěšná. Což bude, v případě, že dohoda zacílí na správné věci, jako je energetická nezávislost společností nebo cíle pro úplnou dekarbonizaci.“
řekl Paul Polman v rozhovoru pro Guardian                 

Paulman zároveň zmínil, že řada zemí přijíždí do Paříže s ambiciózními závazky na snižování emisí. Sám proto navrhuje, aby v rámci schvalovaného procesu byl zahrnut i systém pětiletých aktualizací cílů. Dále zmínil, že by měla být jasně nastavená pravidla pro cenu uhlíku. Tato cena by dle Polmana měla nejlépe na nadnárodní úrovni motivovat k dekarbonizaci.

Logo COP 21 v Paříži. Zdroj: United Nations

Logo COP 21 v Paříži. Zdroj: United Nations

Zdroj úvodního obrázku: Unilever

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *