Domů
Společnosti ve světě
USA: "Čistá" uhelná elektrárna zahájí komerční provoz na konci listopadu

USA: "Čistá" uhelná elektrárna zahájí komerční provoz na konci listopadu

Projekt výstavby „čisté“ uhelné elektrárny společnosti Mississippi Power se blíží ke svému zdárnému konci. Elektrárna Kemper County, která je vybavena technologií zplyňování hnědého uhlí a také technologií CCS, zahájila dodávky do sítě.

Elektrárnu Kemper County o výkonu 582 MW pohání dvě plynové turbíny spalující syntézní plyn vzniklý zplyňováním hnědého uhlí. Elektrárna je také vybavena technologií CCS, od které se očekává, že ročně zachytí 3 miliony tun CO2. Podle tiskové zprávy elektrárna ve zkušebním provozu zahájila v průběhu včerejšího dne dodávky elektřiny do sítě.

Kemper County využívá pro výrobu elektřiny zplyňování hnědého uhlí, které se tímto procesem přemění na plyn, tzv. syngas. Tento syntézní plyn je směsí oxidu uhelnatého a vodíku. Spalováním syngasu dochází k získání potřebné energie pro provoz elektrárny. Spolu se syntézním plynem je k výrobě elektřiny v Kemper County možné použít také zemní plyn, čehož bylo využito při prvním startu.

Dokončení projektu se prodražuje i oddaluje

Původní rozpočet projektu byl 2,2 mld. USD (54 mld. Kč), na jaře letošního roku už byla částka odhadována na 6,6 mld. USD (162 mld. Kč). Podle aktuálních údajů náklady na výstavbu vzrostly na 6,9 mld. USD (169 mld. Kč). Termín uvedení do provozu byl také posunut oproti původnímu plánu o více než dva roky.

„Po desetiletích výzkumu a letech tvrdé práce se nám podařilo zprovoznit elektrárnu Kemper County – technologicky nejvyspělejší uhelnou elektrárnu na světě, která k výrobě elektřiny využívá syngas. Kemper County ukazuje cestu ostatním energetickým společnostem, jak vyrábět čistou elektřinu za využití levného a dostupného paliva – hnědého uhlí,“ prohlásil ředitel Southern Company (mateřská společnost Mississippi Power) Thomas A. Fanning.

Dalším milníkem projektu je zprovoznění druhé zplyňovací jednotky a uvedení elektrárny do plného komerčního provozu. Společnost Mississippi Power očekává, že do 30. listopadu mají být již všechny systémy funkční a že zařízení bude schopno komerčních dodávek elektřiny vyrobené pouze ze syntézního plynu.

Zdroj úvodní fotografie: mississippipowernews.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
13. říjen 2016, 17:15

Ta elektrárna je už teď v USA strašně slavná. Je to ekonomická ostuda (11 USD/W je fakt extrém). Díky zatvrzelému lpění na její výstavbě místní energetický monopol musel umožnit v Mississippi 500 MW fotovoltaiky (v Sierra Clubu jsou fakt drsní). Panely už dávno vyrábějí a tahle věc zatím jen polykala peníze.

Vůbec bych se nedivil, kdyby tohle nebyla poslední nová uhelná elektrárna v USA. Konkurence (vítr, FV, plyn) staví 10x levněji.

Peppa
13. říjen 2016, 21:22

Nechápu, jak může rozpočet dopodrobna vyprojektované stavby vzrůst na 3násobek!

Jan Veselý
14. říjen 2016, 07:42

To je u takhle velkých projektů celkem běžné. Stává se to uhelným a jaderným elektrárnám, letištím, nádražím, dálnicím a dalším infrastrukturním stavbám.

V principu je problém v tom, že produktivitu práce, dodržování termínů a rozpočtů si lze ohlídat ve fabrice nebo v modulární výstavbě (staví se ty samé věci pořád dokola). Se vším výše uvedeným je ovšem problém při velkých, inženýrsky náročných projektech. Dneska je to typicky tak, že se vám po stavbě pohybují desítky dodavatelů a subdodavatelů, spousta plánů se musí měnit za pochodu a uřídit to z hlediska synchronizace, koordinace a kontroly kvality je naprosté peklo.

Úplně klidně se může stát (jako při výstavbě JE Olkiluoto ve Finsku), že se někdo něco (jak se říká u nás v Ostravě) "zdupe" a vy trávíte roky tím, že se handrkujete z dodavateli, kdo za to může a kdo zaplatí nápravu.

Jan Veselý
14. říjen 2016, 07:57

Je celkem rozdíl, když srovnáváte tyhle strašně složité projekty třeba s výstavbou <a href="https://www.youtube.com/watch?v=qw05UuGaPGM"FV elektrárny. Výstavba triviální složitosti, kterou zvládne parta montérů a elektrikářů. Každý týden samotné konstrukce mají hotový 20 MW modul, který okamžitě může vyrábět, dodávat do sítě a vydělávat peníze.

Jan Veselý
14. říjen 2016, 07:59

Oops, chyba. Tady je to správně.

Mikeš
15. říjen 2016, 02:00

Opravdu srovnáváte kombinaci stavby plotů a regálů se stavbou tak složitého zařízení jako je v článku?

Krom toho srovnáváte nestabilní neregulovatelný (z legislativy) zdroj se stabilním - regulovatelným.

CCS je podle mě hloupost, nepočítal jsem to ale neumím si představit že by to někdy mohlo být rentabilní - nová technologie, je jasné že stavba se bude prodražovat.

Jan Veselý
15. říjen 2016, 07:37

Ano srovnávám, obojí jsou to elektrárny. Odkazuji se na elektrárnu, která stojí 10x míň, postavena byla 9x rychleji, nemá palivové náklady, má jednodušší provoz a údržbu a dodržela rozpočet.

Francouzi mají s mizerně regulovatelnými (jadernými) elektrárnami dlouholeté zkušenosti. Flexibilní výkon nepotřebují, mají dost vodních a paroplynových elektráren a mají dost propojek do ciziny.

Milan Vaněček
15. říjen 2016, 08:28

Pane Mikeš pochopte to fotovoltaický panel je úžasně složité sofistikované high tech zařízení a pak už stačí dodat jen, jak říkáte plot a regály a vyroste Vám 300 MW elektrárna (ještě jste zapoměl na trochu elektroniky a řídící počítač a software). To je ta revoluce, to zařízení vytobíte v automatizované továrně nové generace.

Proto fotovoltaika je energetika budoucnosti.

Milan Vaněček
14. říjen 2016, 10:02

Moc pěkná ukázka, tak se má stavět 300 MW elektrárna, "quality made in Germany". Dík za odkaz.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se