Vývoj reaktoru pro Hanhikivi zajistí ruský Gidropress

OKB Gidropress, dceřiná společnost ruského Rosatomu, získala zakázku na vývoj reaktoru VVER-1200 pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi, jejíž licencování v současnosti probíhá.

Z kontraktu uzavřeném mezi společnostmi ROAS Project Oy a OKB Gidropress vyplývá, že Gidropress  vyvine reaktor a připraví projektovou dokumentaci potřebnou pro jeho výstavbu.

V průběhu roku 2016 má Gidropress za cíl připravit projektovou dokumentaci pro nádobu reaktoru a parogenerátor. Tuto dokumentaci následně musí schválit vlastník nově vznikající elektrárny společnost Fennovoima.

Gidropress má v oblasti vývoje jaderných reaktorů bohaté zkušenosti, na svém kontě má již 71 reaktorů, z nichž je v současnosti provozováno 56 reaktorů. Všechny provozované reaktory se nacházejí v Evropě a Asii a jejich celkový instalovaný výkon je 43 120 MW .

Beton zajistí lokální společnost

V souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny  Hanhikivi byl také podepsán dlouhodobý kontrakt mezi ruským holdingem Titan 2 zodpovědným za výstavbu elektrárny a finskou společností Ruskon Betoni Oy na dodávku betonu. Součástí tohoto kontraktu je požadavek na exkluzivní dodávku betonu do roku 2021.

Vizualizace finální podoby jaderné elektrárny Hanhikivi. Zdroj: powermag.com

Vizualizace jaderné elektrárny Hanhikivi. Zdroj: powermag.com

Ruskon Betoni Oy postaví v oblasti dva závody na výrobu betonu, aby vyhověla požadavkům ruské strany. Pro výstavbu elektrárny je nutné, aby byl beton na její výstavbu certifikován finským regulátorem (STUK). První dodávka speciálního betonu, který musí mít vysokou hustotu, aby odstínil radioaktivní záření, má být k dispozici v roce 2018, kdy se má začít s výstavbou strojovny a samotného reaktoru.

Podle podepsané smlouvy by mělo být na stavbu dodáno přibližně 400 000 metrů krychlových betonu s tím, že se dodávky v jednotlivých letech výstavby mohou měnit v rozsahu 15 000 až 150 000 metrů krychlových za rok. Výrobní kapacita nově  postavených výrobních závodů bude alespoň 120 metrů krychlových betonu za hodinu.

Zdroj úvodní fotografie: http://www.neimagazine.com/Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *