čez budova

Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické oblasti jako obchod a distribuce

Při případném dělení energetické společnosti ČEZ si vláda musí pohlídat, aby vedle výroby zůstaly státu také strategické věci typu obchodu nebo distribuce. Na dnešní oslavě 25. výročí Hospodářské komory to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Nejpreferovanější varianta transformace prezentovaná dříve firmou přitom počítá s tím, že distribuce by byla součástí „Nového ČEZ“, ve kterém by se podíl státu mohl postupně snížit na 25 procent. Stát je nyní majoritním vlastníkem ČEZ, přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií.

„Čeká nás vážná debata a zájmy státu musí být zásadní,“ řekl Babiš.

Premiér ještě jako ministr financí v minulé vládě podporoval výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZ. Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost. Podobný krok by ale mohl být nevýhodný pro minoritní akcionáře. Začalo se proto řešit možné rozdělení nebo transformace společnosti.

ČEZ dříve uvedl, že celkem zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část. „Nový ČEZ“, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 procent, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, i varianta, že by tuto dceřinou společnost ČEZ odkoupil stát a poté by firma realizovala stavbu.

Nyní vzniká tým expertů, který by měl s ČEZ rozdělení řešit. Babiš v únoru ČTK řekl, že jeho členy navrhne vláda ve spolupráci s ministerstvem financí a ministerstvem průmyslu a obchodu.

Jedním z největších kritiků současného vedení ČEZ je ekonom a poradce skupiny J&T Michal Šnobr.

Minulý týden poslal dozorčí radě společnosti žádost o přezkum výkonu působnosti představenstva firmy.

„Týká se unikajících informací ohledně rozdělení ČEZ a celkového nepochopení role státu jako majoritního akcionáře ČEZ. Mám jako minoritní akcionář obavy, že v tomto směru je trvale jak ze strany představenstva, ale i dozorčí rady ČEZ minimálně ‚obcházen‘ zákon či jiná tržní regulační opatření,“ uvedl.

Dnes potvrdil , že spolu se svými společníky vlastní jedno procento akcií firmy.

Na základě zákona o obchodních korporacích se tak jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat svolání mimořádné valné hromady.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Společnost v úterý oznámí výsledky svého loňského hospodaření. Analytici odhadují, že firmě meziročně vzrostl čistý zisk o 29 procent na 18,8 miliardy korun. Tržby podle nich zůstaly na předloňské úrovni 203,7 miliardy korun.

Autor:

Štítky: ,


8 odpovědí na Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické oblasti jako obchod a distribuce

 1. Milan Vaněček napsal:

  Co nato bude říkat pan Šnobr? Chápu že „drobní akcionáři“ by rádi slízli „smetanu“= OZE, distribuci a prodej. A nám (státu) by zůstala neperspektivní a při budování nových JE i ztrátová klasická energetika.
  Vypadá to na to, že to Babiš nepřipustí. Nebo se najdou nějaké páky??

  • Petr Závodský napsal:

   Akcie „smetany“ by byly na prodej. Takže všichni by měli možnost si tyto akcie koupit. Pořád tu čtu o zlém ČEZ a ČEZku … a tohle by přeci řešilo situaci. Nebo je to zase špatně?

   • Milan Vaněček napsal:

    To není o někom zlém. To je o kapitalizaci zisků a socializaci ztrát (stát to zaplatí, nebo stát si vezme tu horší část, ale stát to jsme my, daňoví poplatníci).

    • Petr Závodský napsal:

     Já jen reagoval na to, že se tu stále kritizuje polostátní ČEZ a když by se část měla privatizovat a část zestátnit (kvůli plnění energetických zájmů), tak je to také špatně.
     Máme různý názor na to, co přináší, popř. bude přinášet zisk. V minulosti to byla jaderné energetika (možná až 50% zisků), dnes je to klasická energetika/distribuce/OZE+prodej atd. … možná tak po třetinách. Dneska je u OZE zajímavé jen to, že část dotací platí stát sám sobě, ale je to jen malá část… bohužel.

 2. energetik napsal:

  Ta bublina ještě nepraskla, stále ji nafukují? Jen blbněte dál, z toho stejně nic rozumného nebude.
  Jakože „stát“ chce být jakože „nezávislý“ (což mu stejně další reaktory neumožní) a zároveň mít „strategické věci“, ale peníze nato nemá a nic nechce dát. Šaškové z Blbákova. Nakonec budou mít hovno a Afričani si to tady všechno koupí.

 3. Petr Závodský napsal:

  Možná jsem tady také někdy „ne úplně korektní“ ale chtěl bych navrhnout správcům webu … pojďme udělat „kodex diskutujících“. Myslím, že sprosté výkřiky na odborný web opravdu nepatří.

 4. Jan Veselý napsal:

  Za mě:
  – výrobu klidně privatizovat
  – prodej klidně privatizovat
  – ECSO klidně privatizovat
  – distribuci v žádném případě neprivatizovat, naopak úplně postátnit a změnit cíle.
  Ale zatím v té privatizaci nevidím nějaký zásadní důvod. Spíše by mělo smysl ČEZ rozdělit do několika státních firem. Úplně od sebe oddělit tradiční výrobu, OZE, distribuci, retail a ESCO.

  • Petr napsal:

   Jo jenže Zápaďáci chtějí za teď nově vytisklé stamiliardy eur pro své bankéře a penzijní fondy získat primárně ty bezrizikové monopolní rozvodné síťě, které budou mít zajištěný poměrně vysoký stálý zisk i při případné evropské neomarxistické regulaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *