Energetickému gigantovi E.ON hrozí v důsledku plánovaného převzetí a rozdělení innogy ztráta lukrativních smluv o provozu sítí s německými městy, podobná je situace i ve střední a východní Evropě. Toto stabilní regulované odvětví bylo přitom jedním z hlavních důvodů pro převzetí společnosti innogy, tvoří 2/3 jejího provozního zisku.

Německý deník Handelsblatt měl možnost nahlédnout do smlouvy mezi středně velkým německým městem a innogy. Objevil doložku o odstoupení od smlouvy umožňující městu zbavit se innogy jako provozovatele sítě, pokud společnost přejde do nového vlastnictví.

„Část uvedená drobným písmem ve stovkách smluv mezi energetickou společností innogy a německými městy obsahuje časovanou bombu, která by mohla podkopat megaobchod oznámený v březnu,“ uvádí deník Handelsblatt.

innogy, před dvěma lety vyčleněná část společnosti RWE, zahrnující distribuční sítě, obnovitelné zdroje energie a obchod, přechází v rámci výměny aktiv RWE a E.ON pod nového vlastníka. Města tak mají příležitost převzít kontrolu nad vlastními distribučními sítěmi. Existuje mnoho smluv s doložkami o změně vlastnictví a mnoho místních úřadů zvažuje, zda je využít, uvádí Handelsblatt.

Ve skutečnosti podobné klauzule existují nejen ve smlouvách o provozu distribučních sítí, ale také v mnoha z více než stovky podílů, které innogy vlastní v regionálních a městských energetických společnostech, stejně jako v podílech, které vlastní ve východní Evropě.

innogy má téměř 4000 takových smluv na provozování distribučních sítí elektřiny a zemního plynu v obcích v Německu. Obvykle v délce trvání 15-20 let. Garantovaný příjem z tohoto regulovaného odvětví činí jeden z hlavních důvodů, proč se energetický gigant E.ON rozhodl převzít innogy. Hrubý provozní zisk z provozu sítí a další infrastruktury v Německu za rok 2017 (2,1 mld. EUR) tvoří 48,8 % celkového provozního zisku společnosti (4,3 mld. EUR). V případě započtení síťových odvětví ve střední a východní Evropě (0,8 mld. EUR) vzroste tento podíl na 67 %.

innogy deníku Handelsblatt potvrdila, že zmíněné doložky existují v mnoha smlouvách s městy a že místní orgány vyjádřily zájem o využití této doložky.

Proč města nevidí v E.ON dobrého partnera?

„Existuje široká škála motivů,“ tvrdí Henning Fischer, energetický expert v advokátní kanceláři Rödl & Partner. Mnoho měst si není jisto, zda bude společnost E.ON stejně spolehlivá jako innogy. Jiní se chtějí stát nezávislými nebo využít stávající nízkých úrokových saezb, aby odkoupili své podíly nebo místní energetické sítě.

Společnost RWE upevňovala své vztahy s místními úřady a městskými energetickými společnostmi od doby, kdy byla před 120 lety založena. V průběhu let navíc města získala určitý podíl v RWE a RWE investovala do místních energetických společností a infrastrukury, čímž si zajistila lukrativní koncese. Společnost innogy převzala tyto smlouvy, když byla od společnosti RWE před dvěma lety oddělena. E.ON na druhé straně v minulosti udělal jen málo pro to, aby si vytvořil si dobré vztahy s městy. „Naše motto bylo: Buď získáme 100 %, nebo se stáhneme,“ uvádí společnost.

První využití doložky se objevila minulý týden, když australský investor Macquarie vyjádřil zájem o převzetí innogy v České republice. Dokonce i západoněmecké město Essen, kde sídlí E.ON, innogy a RWE, uvedlo, že pečlivě prozkoumá své právní možnosti. Poradenské společnosti a advokátní kanceláře uvedly, že obdržely desítky dotazů od místních úřadů v Německu.

Velkou otázkou je, zda společnost E.ON bude schopna si své smluvní vztahy udržet. Mluvčí E.ON uvedla, že společnost si je vědoma tohoto problému. O tom, že jej společnost bere velice vážně, svědčí i vyjádření předních představitelů společnosti. „Spolupráce s městskými utilitami je pro nás velmi cenná,“ uvedl generální ředitel E.ON Johannes Teyssen v poslední měsíční prezentaci.

„Samozřejmě budeme oslovovat města a obce. Klíčem je nyní, aby E.ON přesvědčil městské orgány napříč Německem a získal jejich důvěru – a to rychle,“ uvádí E.ON.

Úvodní fotografie: Johannes Teyssen, CEO E.ON. Zdroj: E.ON

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *