Domů
Elektrárny v Evropě
EDF mělo v prvních 3 čtvrtletích nižší tržby, snížilo i odhad výroby JE

EDF mělo v prvních 3 čtvrtletích nižší tržby, snížilo i odhad výroby JE

EDF mělo v prvních devíti měsících roku 2016 o 5 % nižší tržby oproti srovnatelnému období loňského roku. Zároveň společnost snížila letošní odhad výroby elektřiny v jaderných elektrárnách na 378-385 TWh. Důvodem je rozšíření kontrol parogenerátorů na provozovaných jaderných elektrárnách.

Ani francouzskou energetickou společnost EDF neminuly nízké ceny elektrické energie v první polovině letošního roku. Zejména kvůli nim se snížily tržby společnosti o 4,7 % na hodnotu 52 mld. EUR. Problémy EDF tím ale nekončí.

Zatímco nízké ceny elektrické energie se postupně zotavují, EDF začíná mít problémy s provozem svých jaderných elektráren. I kvůli dodatečným kontrolám kvality materiálu parogenerátorů se snížil meziročně objem výroby v JE o 6,3 %.

Vzhledem k tomu, že kontroly dále probíhají a jejich poslední prodloužení proběhlo na začátku listopadu, se dá očekávat, že pokles v řádu procent bude ještě o něco vyšší.

Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autior: schoella
Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autior: schoella

Pochybnost je i nad aktuálním cílem výroby jaderných elektráren v roce 2017. Podle finančního ředitele bude cíl přehodnocen na začátku roku.

Aktuálně je mimo provoz cca třetina jaderných elektráren, ať už z důvodu plánovaných odstávek, nebo kontrol nařízených francouzským úřadem pro jadernou bezpečnost. Ty se prvotně rozběhly po zjištění závad v JE Flamanville a přiznání Arevy k falšování dokumentace (Arevu následně převzala státní EDF).

Vývoj společnosti EDF v roce 2016

Francouzská energetická společnost EDF má před sebou nepochybně složité období. Kromě rozhodnutí o dostavbě dvou bloků typu EPR v elektrárně Hinkley Point, které je označováno vzhledem k problémům dalších EPR za vysoce rizikové, se přidaly další problémy s elektrárnami přímo ve Francii.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost rozhodl o důkladném prověření parogenerátorů v jaderných elektrárnách, které mohly trpět nedostatky. Původně se problémy objevily v souvislosti s dostavovanou elektrárnou v Flamanville – dalším ne zcela úspěšným projektem EDF posledních let.

Kromě toho se na finanční kondici společnosti nepochybně podepíše fakt, že současné elektrárny budou brzy potřebovat finance na prodloužení své životnosti. Podle FT se tato částka může vyšplhat až na 100 mld. EUR do roku 2030.

EDF je také jednou ze společností, která se zajímá o dostavbu jaderné elektrárny v České republice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se