Domů
Společnosti
EXPO: Česká Hedviga upoutala Kazachy i Brity
Hedviga

EXPO: Česká Hedviga upoutala Kazachy i Brity

V Astaně, kam dorazila společnost z Frýdku-Místku s pomalým termickým rozkladem odpadu, se rýsuje spolupráce s ministerstvem energetiky. V Londýně, kde firma spouští do provozu referenční zakázku, se zároveň připravuje energetický most kazašským směrem, jehož by mohly být Hedviga součástí.

Společnost Hedviga Group zabodovala na specializované výstavě v kazašské Astaně hned dvakrát. Její modelová linka pro výrobu elektrické energie a tepla ekologicky, a to šetrným pomalým termickým rozkladem (PTR) komunálního odpadu, zaujala hostitelskou zemi natolik, že si toto řešení vybrala pro domácí potřeby. Delegace ministerstva energetiky už navštívila výzkumné centrum Hedvigy v Bludovicích u Nového Jičína. Technologii PTR dalo kazašské ministerstvo pomyslnou „zelenou” oficiálním dopisem.

„EXPO je pro nás obrovská výzva, začínají se nám ozývat podniky z Číny, Ruska, Indie, Íránu a také Kazachstánu. Tam bychom rádi postavili pilotní jednotku na výrobu elektrické energie a další pak v centrálním Rusku,” předeslala ambice společnosti Hedviga ještě před začátkem akce v polovině června ředitelka pro výzkum a vývoj Monika Pullmanová.

Česká firma, jejíž technologie byla v prvním říjnovém týdnu spuštěna do zkušebního provozu v Londýně, se rovněž dostala do centra pozornosti ve Velké Británii. Napomohla tomu návštěva ministra zahraničního obchodu Spojeného království Grega Handse. Ten zavítal do českého pavilonu, v němž Hedviga spolu s jinými výrobci vystavovala.

Pomyslný kruh Hedviga-Kazachstán-Británie, který se na EXPO v Astaně spojil, není náhodný. Hedviga tam představila záměr, který velmi dobře zapadl do motta výstavy „Energie budoucnosti”, protože se zabývá získáváním energie z jiných než fosilních zdrojů. Jde tudíž zelenou cestou, kterou by se svět, potažmo Kazachstán, v budoucnu rád ubíral. Přítomnost 3D modelu PTR od Hedvigy napomohla ostatně k zisku bronzové medaile. Tu získal národní pavilon za to, jak pojal téma výstavy v kategorii menších expozic.

Kazachstán je zase jasným tahounem regionu Střední Asie a usiluje o modernizaci své ekonomiky a jejího průmyslu.

„Čeští výrobci mají světu co ukázat a EXPO je pro využití potenciálu představení tuzemských technologií vhodnou světovou platformou,“ uvedl při své návštěvě výstavy náměstek průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

A do třetice, Británie je v Kazachstánu šestým největším zahraničním investorem v zemi. Napříště se chce soustředit na technologický exporttímto směrem. Ministr Hands zná navíc Česko, odkud Hedviga a její koncept pochází, nejen jako bod na mapě. V Česku na sklonku 80. let studoval i pracoval, a při pobytu v kazašské metropoli si udělal čas na českou technologickou přehlídku. Našel tam právě onu patentovanou technologii, které dala příležitost k provozu britská metropole.

„Byl jsem v Kazachstánu v roce 2002 a pamatuji na skepsi, která vládla v otázce transferu hlavního města. Nyní je Astana hlavním bodem na mapě Kazachstánu. Na světovou mapu zařadilo Astanu právě EXPO, “ řekl Hands v Astaně.

„Máme zájem o posílení vzájemné obchodní výměny. Kazachstán pozval svět na EXPO 2017, aby umožnil sdílení myšlenek a řešení pro řadu svých vlastních problémů, počínaje vzděláním až po výrobou elektřiny,” dodal.

Londýn je v současnosti dvojkou ve vývoji nových technologií, za americkým San Franciscem. Hedviga je součástí této pozice. Česká inovace se nachází v londýnské Rainham Low-Emission Zone. Vyvinutá PTR technologie je výsledkem pětiletého výzkumu české firmy, která spojuje v modularitu kontejnerového uspořádání továrnu na zpracování odpadu a elektrárnu na výrobu paliv, včetně elektřiny na vlastní provoz. Nespornou výhodou tohoto procesu je, že vstupní suroviny, míněno odpady, stejně jako jiné organické látky (třeba drť z pneumatikči biomasu) nespaluje, nýbrž rozkládá. Mezitím umí zachytit a vytěžit obchodovatelná kapalná paliva – oleje, plyny a uhlík. Modulové pojetí umožňuje přizpůsobit výkon potřebám zákazníka.

„Stojí tam první instalace PRT technologie – PTR 1000 kW6, která byla spuštěna do zkušebního provozu 2. října. Představuje zařízení o denní kapacitě navržené na zpracování pryže za současné výroby certifikovatelného kapalného a pevného paliva a elektrické energie s výkonem 1 MW a 1 MW v teple,” upřesnila ředitelka pro výzkum a vývoj Pullmanová.

Pozornost, již si Hedviga v Astaně vysloužila, může pomoci k její expanzi na západ, stejně jako na východ. Británie má v úmyslu pomoci Kazachstánu s rozvojem tzv. chytrých měst. Patent českého výrobce s londýnskou adresou by se mohl do tohoto plánu hodit. Jen od roku 2011 pomohla britská vláda domácím společnostem k tomu, aby získaly u Kazachů zakázky za více než šest miliard liber.

„Máme dodatečných 1,15 miliardy liber pro podporu britských společností, zabývajících se vývozem do Kazachstánu a kazašských zákazníku britské produkce,” připomněl ministr Hands.

Pro Hedvigu by to byla výhra. Firma vnímala už předem svou přítomnost na EXPO jako přesahovou záležitost, protože z výstaviště v Astaně vede cesta nejenom do Kazachstánu, ale také do Číny, Ruska a Ázerbajdžánu. Přesah je dán i technologicky, protože PTR-princip představuje určitý most mezi ryze energetickými zařízeními a materiálovým využitím, výrobou paliv, chytrými moduly. „Jdeme na trh s tím, co dělá nás Čechy typickými – s hledáním důmyslných východisek a s vlastní vynalézavostí,” shrnula Monika Pullmanová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se