Areva

Francouzská Areva vyčlení samostatnou firmu pro aktivity s jaderným palivem

Francouzský dodavatel technologií pro jaderné elektrárny Areva vyčlení v rámci restrukturalizace svoje aktivity týkající se jaderných paliv do samostatné firmy. Francouzský stát si v nové společnosti hodlá ponechat dvoutřetinový podíl, zbývající třetinu nabídne strategickým investorům. Oznámila to dnes státem vlastněná Areva.

Do nové společnosti, která nese provizorní název NewCo, Areva vyčlení své aktivity v oblasti těžby uranu, výroby a zpětného využití jaderného paliva a vyřazování jaderných elektráren z provozu.

NewCo a její mateřská společnost Areva si zřejmě počátkem příštího roku rozdělí pět miliard eur (135 miliard Kč) ve formě finanční injekce, kterou loni odsouhlasil francouzský stát. Paříž bude po tomto navýšení kapitálu přímo či nepřímo ovládat minimálně 67 procent nové společnosti. Zbylých až 33 procent hodlá nabídnout strategickým investorům.

Palivová peleta

Nová společnost bude mít na starost kromě dalších aktivit těžbu uranu a následnou výrobu a zpětné využití jaderného paliva. Zdroj: Nuclear Regulatory Commission

Areva, ve které má francouzský stát podíl 87 procent, v rámci restrukturalizace rovněž prodá svou divizi reaktorů francouzské státem vlastněné energetické skupině EDF. Změny chce dokončit v letošním druhém pololetí.

Areva se potýká s poklesem zájmu o jadernou energetiku, který je patrný od neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011. Skupina za uplynulý rok vykázala čistou ztrátu dvě miliardy eur. Příčinou byly odpisy spojené s finským projektem, ale také snížení hodnoty majetku v souvislosti s restrukturalizací.

Autor úvodní fotografie: Janericloebe

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *