Domů
Společnosti
Siemens Gamesa zvyšuje svou orientaci na akumulaci energie. Chce nabízet konzistentnější zdroje energie

Siemens Gamesa zvyšuje svou orientaci na akumulaci energie. Chce nabízet konzistentnější zdroje energie

Siemens Gamesa, největší výrobce větrných elektráren na světě, zvyšuje své zaměření na technologii akumulace energie. Závislost výkonu větrných elektráren na aktuálních větrných podmínkách vidí jako problematickou a chce nabídnout konzistentnější zdroje energie.

Generální ředitel Siemens Gamesa, Markus Tacke, uvedl, že jeho cílem je zajistit dostupnost obnovitelných zdrojů energie „na povel“, a to i v případě, že vítr nefouká a slunce nesvítí.

„Chybějící částí je skladování. Chcete-li odblokovat potenciální omezení růstu, je to technologie, kterou je třeba rozvíjet,“ uvedl Tacke v rozhovoru pro list Financial Times.

Tacke poukázal na to, že vzhledem ke klesajícím nákladům na větrné elektrárny začíná mít smysl je kombinovat se solárními elektrárnami nebo skladováním, aby byl vytvořen konzistentnější zdroj energie. Proto Siemens Gamesa zvyšuje své investice do technologií pro ukládání energie.

Siemens Gamesa mimo klasických baterií investuje i do jiných způsobů akumulace, jako je například inovativní způsob ukládání tepelné energie do útvaru vyplněného horninou. Společnost také testuje systém vanadium-redoxní průtokové baterie – technologii, která by se podle některých mohla stát konkurencí lithium-iontových baterií.

Tacke věří v růst trhu s větrnými elektrárnami

Po fúzi společnost Siemens Gamesa zahájila restrukturalizaci, která zahrnovala škrty až 6000 pracovních míst a přemístění továrny z Dánska do Maroka pro snížení nákladů. Společnost uvedla, že cílem je snížit do roku 2020 náklady o přibližně 2 miliardy EUR.

„Větrný průmysl je průmysl, který potřebuje velké objemy dodávek – zúročit náklady na výzkum a vývoj, využít globální rozšíření a využívat jednotlivé dodavatele. Objem pomáhá být v současném prostředí konkurenceschopný,“ uvádí Tacke.

Tacke zároveň dodal, že by mohlo dojít k větší konsolidaci větrného průmyslu, zejména mezi dodavateli druhé a třetí úrovně. Ceny větrných turbín v posledních deseti letech prudce klesly a kvůli klesajícím maržím klesl i počet výrobců turbín.

Navzdory poklesu celosvětové výstavby větrných elektráren, který podle Světové větrné energetické rady probíhá od roku 2015, Tacke věří, že se trh brzy vrátí k růstu.

Trh s offshore větrnými elektrárnami bude podle Tackeho růst více než dvojnásobně rychleji než onshore větrné elektrárny a předpovídá 13% roční růst pro offshore a 5% roční růst pro onshore větrné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
30. květen 2018, 06:51

Ano je třeba dodávat “na klíč” komplexní řešení a velkoseriovou výrobou stále snižovat cenu. Neustrnout na technologiích z minulého století jako se to stalo jaderné energetice.

miro novak
30. květen 2018, 08:28

ja som mal vzdy dojem, ze veterna energia je technologia z minuleho tisicrocia

Milan Vaněček
30. květen 2018, 08:41

Větrná energie je na Zemi miliony let, větrné mlýny a čerpadla od středověku, výroba elektřiny ve větrných elektrárnách pak začala v minulém století stejně jako jaderná energetika. JE ovšem ustrnuly ve vývoji (srovnejte modely 2075 a 2015), větrné ale v tomto období udělaly obrovský pokrok, souhlasíte?

Milan Vaněček
30. květen 2018, 08:42

oprava: 1975 a 2015

Martin Pácalt
30. květen 2018, 09:12

Pane Vaněčku, jaderné energie je tady již zhruba 13,7 mld. let! :-D

Petr Závodský
30. květen 2018, 08:48

Vy kdybyste do každého komentáře nezamotal jadernou energetiku, tak asi neusnete....

Vadí Vám i nukleární medicína?

Martin Pácalt
30. květen 2018, 09:22

V článkuje zajímavých několik věcí:

1) sympatické řešení vítr+baterie, tedy bez arogantního přístupu k věci stylem pošleme do sítě co se tam vejde i nevejde,

2) do budoucna není jistota, že bychom využívali "německé přebytky", náš západní soused si alespoň část ponechá na horší časy,

3) skvělé je uvažování, že lithium vše nespasí a je třeba mu s ohledem na celosvětově omezené množství a tržní konkurenci vytvořit alternativní náhradu - zkrátka používat i jiné prvky Mendělejevovy tabulky,

4) co je napováženou (a zase je to rozhodováno jen přes peníze) je přesun výroby mimo Evropu, do Maroka. To už moc nezapadá do konceptu Evropy "nabušené" moderními továrnami na moderní energetické řešení.

Petr
30. květen 2018, 11:04

Ale za to to výborně zapadá do konceptu EU s vysokými daněmi a šílenými dotacemi.

Jinak každá firma má dělat to co umí nejlépe a Siemens baterie neumí vůbec.

Naopak potřebuje rychle postavit nové továrny na větrníky mimo EU, pokud si má zachovat globáln podíl.

Zajímavější byla ta zmínka o ukládání tepla a energie do podzemí, ale to má spíš souvislost s parními elektrárnami Siemensu a dálkovou stabilizací sítě.

V EU by bylo z hlediska ukládání výhodnější začít propojovat přečerpávačkami různá povodí, a tak by se dala využívat voda jedním směrem až týden, což by bylo nejvíc kompatibilní s velkým podílem větrných elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se