Švédská energetická společnost Vattenfall v minulém týdnu oznámila převzetí plánů na výstavbu offshore větrné farmy Global Tech II, která má disponovat instalovaným výkonem 553 MW. Obdobné plány má v sektoru OZE i česká energetická společnost ČEZ. 

Obdobně jako jiné významné evropské energetické společnosti i Vattenfall se v poslední době orientuje více na obnovitelné zdroje. Jedním za způsobů, jak zvýšit svůj vliv v této oblasti je odkupování projektů ve fázi výstavby, což společnost potvrdila převzetím větrné farmy Global Tech II.

Global Tech II má mít po dokončení instalovaný výkon 553 MW v celkem 79 offshore větrných elektrárnách (výkon jedné 7 MW). Celková plocha, na které se bude větrný park rozprostírat, se má pohybovat kolem 47 km².

Global Tech II plánované umístění
Plánovaná lokalita pro větrný park Global Tech II

„Akvizice opět dokazuje, že naše plány v sektoru větrných elektráren a jejich realizace je v plném proudu. Jako společnost jsme na správné cestě k proměně našeho výrobního portfolia směrem k obnovitelným zdrojům.“

Gunnar Groebler, Vattenfall

Větrný park patří pod německé území, a proto je jeho dokončení závislé na tom, zda v aukcích plánovaných na březen roku 2017 a 2018 vysoutěží podporu na výrobu elektřiny.

Přesto je podle vedoucího sekce pro větrnou energetiku ve Vattenfallu akvizice Global Tech II signálem, že společnost důvěřuje nově nastavenému systému aukcí v Německu. Nový systém má za cíl především snížit výši podpory elektrárnám a udělit podporu jen těm projektům, které nabídnou v aukci nejnižší cenu.

Na větrné elektrárny v Německu míří i ČEZ

Obdobné akviziční plány má i česká energetická společnost ČEZ, která na začátku tohoto roku oznámila spolupráci s Aquila Capital. Ta má pro ČEZ vybírat vhodné projekty pro investice zejména do větrných elektráren.

Pro ČEZ jsou však prioritou projekty, které jsou již dokončené nebo které již mají schválenou podporu. Obecně jsou však projekty tohoto typu v zájmu mnoha investorů.

Do obnovitelných zdrojů chce ČEZ investovat až 60 mld. Kč a cílovým trhem má být zejména Německo, Francie a Velká Británie.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *