Česká republika – elektroenergetika

V této sekci jsou uvedeny základní statistiky z oblasti elektroenergetiky v České republice. Data byla převzata ze statistik Energetického regulačního úřadu.

(Pro lepší orientaci v grafech je možné jednotlivé datové řady kliknutím na jejich název v legendě grafu zobrazovat/vypínat)

energie-bleskEnergetické ukazatele

plynovodyPlynárenství

EPH - Pražská teplárenskáTeplárenství

Vršanská uhelnáTěžba

emise ecofysEmise CO2


800px-Schneebergerhof_01

Obnovitelné zdroje

Instalovaný výkon elektráren v ČR

-2006200720082009201020112012201320142015
Jaderné (JE) [MW]3760.03760.03760.03830.03900.03970.04040.04290.04290.04290.0
Parní (PE) [MW]10690.710648.110685.210720.110769.010787.4910644.0910819.510836.710737.9
Paroplynové (PPE) [MW]569.72569.72569.72560.7590.7590.7520.7518.01363.01363.3
Plynové a spalovací (PSE) [MW]234.34245.24327.94374.2433.7510.8750.1820.1833.27859.9
Vodní mimo přečerpávací (VE) [MW]1028.481028.971045.31036.51056.11054.61069.21082.71080.351087.5
Přečerpávací (PVE) [MW]1146.51146.51146.51146.51146.51146.51146.51146.51171.51171.5
Větrné (VTE) [MW]43.5113.1150.0193.2217.8218.9262.96270.0278.05280.6
Fotovoltaické (FVE) [MW]0.23.439.5464.61959.11971.02085.962132.42067.422074.9
Celkem [MW]17507.117561.017724.218325.820072.920250.020519.521079.221920.321865.7

Struktura instalovaného výkonu elektráren v ČR

-2006200720082009201020112012201320142015
Jaderné (JE) [%]21.4821.4121.2120.919.4319.619.6920.3519.5719.62
Parní (PE) [%]61.0660.6360.2958.553.6553.2751.8751.3349.4449.11
Paroplynové (PPE) [%]3.253.243.213.062.942.922.542.466.226.23
Plynové a spalovací (PSE) [%]1.341.41.852.042.162.523.663.893.83.93
Vodní mimo přečerpávací (VE) [%]5.875.865.95.665.265.215.215.144.934.97
Přečerpávací (PVE) [%]6.556.536.476.265.715.665.595.445.345.36
Větrné (VTE) [%]0.250.640.851.051.091.081.281.281.271.28
Fotovoltaické (FVE) [%]0.00.020.222.549.769.7310.1710.129.439.49

Výroba elektřiny v ČR

-2006200720082009201020112012201320142015
Výroba elektřiny brutto [GWh]84361.088198.083518.082250.085910.087561.087574.087065.086003.4383888.3
Výroba elektřiny netto [GWh]77884.081413.077085.075990.079465.081028.081088.080858.079885.9477881.4
Technologická vlastní spotřeba elektřiny na výrobu elektřiny [GWh]6477.06786.06433.06260.06446.06533.06485.06207.06117.496006.9

Výroba jednotlivých zdrojů elektřiny brutto

-2006200720082009201020112012201320142015
Jaderné (JE) [GWh]26046.526172.126551.027207.827988.228282.6130324.1830745.330324.8726840.8
Parní (PE) [GWh]52395.456728.251218.848457.449979.749973.0247261.0144737.044419.2844816.5
Paroplynové (PPE) [GWh]2158.82097.82431.72250.92349.62344.42200.42092.82204.672749.0
Plynové a spalovací (PSE) [GWh]321.2375.1681.0974.31250.81610.72234.73179.63494.443574.7
Vodní vč. přečerpávacích (VE+PVE) [GWh]3257.32523.72376.32982.73380.62835.032963.03761.72960.753070.8
Vodní mimo přečerpávací (VE) [GWh]2550.612089.642024.312429.562789.432134.132231.552856.391909.221794.8
Přečerpávací (PVE) [GWh]706.69434.06351.99553.14591.17700.9731.45905.311051.531276.0
Větrné (VTE) [GWh]49.4125.1244.7288.1335.5396.83417.32478.3476.54572.6
Fotovoltaické (FVE) [GWh]0.21.812.988.8615.72117.972173.122070.22122.872263.8

Struktura brutto výroby elektřiny v ČR

-2006200720082009201020112012201320142015
Jaderné (JE) [%]30.8829.7331.7933.0832.5832.334.6335.3135.2632.0
Parní (PE) [%]62.1164.4561.3358.9158.1857.0753.9751.3851.6553.42
Paroplynové (PPE) [%]2.562.382.912.742.742.682.512.42.563.28
Plynové a spalovací (PSE) [%]0.380.430.821.181.461.842.553.654.064.26
Vodní vč. přečerpávacích (VE+PVE) [%]3.862.872.853.633.943.243.384.323.443.66
Vodní mimo přečerpávací (VE) [%]3.022.372.422.953.252.442.553.282.222.14
Přečerpávací (PVE) [%]0.840.490.420.670.690.80.841.041.221.52
Větrné (VTE) [%]0.060.140.290.350.390.450.480.550.550.68
Fotovoltaické (FVE) [%]0.00.00.020.110.722.422.482.382.472.7

Tuzemská spotřeba elektřiny

-2006200720082009201020112012201320142015
Tuzemská brutto spotřeba [GWh]71730.072045.072049.068606.070962.070517.070453.070177.069622.171014.3
Tuzemská netto spotřeba [GWh]59421.059753.060478.057112.059255.058634.058799.058656.058295.359280.3
Celkové ztráty [GWh]4885.04915.04662.04487.04467.04405.04187.04098.03846.654067.0
Spotřeba na přečerpání PVE [GWh]946.0592.0477.0747.0795.0944.0982.01217.01362.651660.1

Vývoj spotřeby elektřiny velko a maloodběratelů

-2006200720082009201020112012201320142015
VO z vn [GWh]22512.023225.1523469.8821737.0323013.1923724.3323057.1423896.022587.4723354.1
VO z vvn [GWh]7663.09517.218677.287595.436551.166985.937343.566791.07266.077296.4
MO podnikatelé [GWh]8062.07917.748470.398390.078478.258050.548100.598172.07733.657799.7
MO domácnosti [GWh]15198.014645.7714702.9414687.1615027.5314200.2914580.6514716.014124.6114381.9
Celkem [GWh]53435.055305.8755320.4952409.6953070.1252961.153081.9553575.051711.852832.0

Vývoj exportu a importu elektřiny

-2006200720082009201020112012201320142015
Export 110 a 220 a 400 kV [TWh]-19.5-25.6-21.9-24.2-26.0-31.07-27.45-27.69-28.14-28.7
Import 220 a 400 kV [TWh]5.68.29.49.310.613.269.339.8511.1915.5
Import 110 kV [TWh]1.31.31.01.20.50.771.00.970.650.7
Import celkem [TWh]6.99.510.410.511.114.0210.3310.8211.8416.2
Saldo [TWh]-12.6-16.2-11.5-13.6-14.9-17.05-17.12-16.87-16.3-12.5

Brutto spotřeba elektřiny v sektorech národního hospodářství

-2004200520062007200820092010201120122013
Průmysl [GWh]23933.524484.526005.0625344.9825183.6722203.6823668.8624195.8724064.0223587.0
Energetika [GWh]10792.412220.011228.4812940.1112420.4712616.3112534.3612847.612570.6312213.0
Doprava [GWh]2319.92439.22826.062939.422908.012885.33214.993230.213151.293294.0
Stavebnictví [GWh]530.5545.1398.55415.02453.8414.58406.0342.91349.29326.0
Zemědělství [GWh]1435.11450.11341.711335.841344.31207.91260.611228.91240.111216.0
Domácnosti [GWh]14634.514946.815244.0814756.8714702.6714686.2915026.014199.0614608.814732.0
Obchod + služby + školství + zdravotnictví [GWh]7171.47515.16585.056588.496715.526497.376585.326411.426673.926831.0
Ostatní [GWh]7798.46343.88027.767724.58320.98094.728265.578060.477795.197978.0

Struktura brutto spotřeby elektřiny v sektorech národního hospodářství

-2004200520062007200820092010201120122013
Průmysl [%]34.8835.0136.2935.1834.9532.3633.3534.3134.1633.61
Energetika [%]15.7317.4715.6717.9617.2418.3917.6618.2217.8417.4
Doprava [%]3.383.493.944.084.044.214.534.584.474.69
Stavebnictví [%]0.770.780.560.580.630.60.570.490.50.46
Zemědělství [%]2.092.071.871.851.871.761.781.741.761.73
Domácnosti [%]21.3321.3721.2720.4820.4121.4121.1720.1420.7420.99
Obchod + služby + školství + zdravotnictví [%]10.4510.749.199.149.329.479.289.099.479.73
Ostatní [%]11.379.0711.210.7211.5511.811.6511.4311.0611.37