Česká republika – energetické ukazatele

V této sekci jsou uvedeny základní energetické ukazatele České republiky. Data byla převzata ze statistik DG Energy a od Českého statistického úřadu.

(Pro lepší orientaci v grafech je možné jednotlivé datové řady kliknutím na jejich název v legendě grafu zobrazovat/vypínat)

Energetická náročnost tvorby HDP

-2006200720082009201020112012201320142015
Energetická náročnost tvorby HDP [toe/M€'10]312.49296.19281.93277.82285.68269.86270.91268.43258.64251.03

Spotřeba energie na obyvatele

-2006200720082009201020112012201320142015
Spotřeba energie na obyvatele [kgoe/obyv]4511.014487.594342.324047.854247.44099.114073.164014.03938.894027.41

Závislost na dovozu paliv

-2006200720082009201020112012201320142015
Celkem [%]27.825.0827.9927.1925.6328.025.3327.9530.3731.91
Tuhá paliva [%]-16.03-14.74-15.52-19.35-16.16-14.21-13.05-11.63-5.0-1.76
Kapalná paliva [%]96.996.2997.6296.7896.5495.3695.3996.4497.5697.76
Plynná paliva [%]104.4493.4498.66104.0184.83110.2289.0100.2296.2895.08

Konečná spotřeba energie po sektorech

-2006200720082009201020112012201320142015
Průmysl [%]36.4334.8933.2531.9432.8732.0731.7332.531.25100.0
Doprava [%]24.025.7426.1426.8925.0225.9525.625.1727.0226.89
Domácnosti [%]24.5523.5123.6324.8726.8124.8726.0926.8324.6327.24
Služby [%]11.5911.2812.1511.9912.8412.812.6212.6412.1611.81
Zemědělství a rybolov [%]2.132.012.022.12.232.342.452.562.592.51
Ostatní [%]1.041.041.160.911.151.171.161.071.090.3

Spotřeba prvnotních energetických zdrojů (PEZ)

-2005200620072008200920102011201220132014
Tuhá paliva [PJ]899.0915.0948.0871.0813.0851.0849.0792.0766.78746.31
Kapalná paliva [PJ]390.0391.0408.0417.0398.0397.0388.0376.0368.88385.12
Plynná paliva [PJ]335.0329.0297.0289.0286.0342.0292.0299.0341.95295.06
Teplo a elektřina [PJ]232.0244.0230.0249.0249.0255.0253.0273.0279.37273.36
Celkem [PJ]1856.01879.01883.01826.01746.01845.01782.01740.01756.981699.86