EU_Flag_waving

Evropská unie – elektroenergetika

V této sekci jsou uvedeny základní elektroenergetické statistiky Evropské unie. Data byla převzata ze statistik DG Energy.

(Pro lepší orientaci v grafech je možné jednotlivé datové řady kliknutím na jejich název v legendě grafu zobrazovat/vypínat)

Podíl zdrojů na výrobě elektřiny v EU

Produkce elektřiny podle zdroje v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Tuhá paliva [TWh]960.57983.35985.86899.65822.05829.47850.67901.03875.74808.68
Ropa a její produkty [TWh]142.77136.22115.11108.2698.9486.9473.4973.9361.0557.37
Zemní plyn [TWh]704.09719.14776.89825.74758.15799.42735.51615.97542.17490.07
Jádro [TWh]997.7989.88935.28937.22894.01916.61906.74882.37876.83876.29
Obnovitelné zdroje [TWh]495.68521.27549.9594.85627.36710.45706.37798.48889.13930.99

Instalovaný výkon elektráren v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Spalovací zdroje [MW]435137.0445904.0453675.0461758.0468428.0487932.0491811.0495474.0484516.0482466.0
Jaderné elektrárny [MW]134994.0133806.0132829.0133131.0132542.0131731.0132087.0123183.0122971.0123515.0
Vodní elektrárny [MW]143363.0143551.0144379.0145155.0146435.0147590.0148692.0148986.0150112.0150279.0
Větrné elektrárny [MW]40400.047603.056062.064387.075215.084566.094169.0106321.0118086.0129080.0
Solární elektrárny [MW]2297.03280.05230.010371.016708.029415.051313.068813.079683.086786.0

Import a export elektřiny v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Import elektřiny [TWh]335.2319.5325.9317.4298.9298.7329.8363.1349.6386.9
Export elektřiny [TWh]319.5311.0309.5294.4278.8291.2322.6344.4337.0371.5
Saldo elektřiny [TWh]15.78.516.423.020.17.47.218.712.715.5

Produkce elektřiny z OZE podle zdroje v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Vodní elektrárny [TWh]347.98351.31347.88364.13366.61407.98340.41366.6403.07406.47
Větrné elektrárny [TWh]70.4582.32104.39119.55133.06149.36179.67206.02236.8253.16
Biomasa a odpad(obnovitelný) [TWh]69.9179.0687.6197.52107.58123.76132.66148.48157.24166.88
Solární elektrárny [TWh]1.462.493.787.4514.1223.2747.2871.1585.6797.78
Geotermální [TWh]5.45.625.775.735.555.65.885.765.946.22
Přílivové [TWh]0.480.460.470.470.450.480.480.460.420.48

Podíl intermitentních zdrojů na výrobě a výroby elektřiny v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Instalovaný výkon [MW]42697.050894.061303.074819.092207.0114715.0146633.0177136.0200071.0218168.0
Podíl na celkovém inst.výkonu [%]5.636.567.729.1610.9612.9815.918.6920.8222.32

Instalovaný výkon a výroba větrných elektráren v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Výroba elektřiny větrných elektráren [TWh]70.4582.32104.39119.55133.06149.36179.67206.02236.8253.16
Instalovaný výkon větrných elektráren [MW]40400.047603.056062.064387.075215.084566.094169.0106321.0118086.0129080.0

Větrné elektrárny – podíl na výrobě elektřiny a instalovaném výkonu v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Podíl na instalovaném výkonu [%]5.336.137.067.888.949.5710.2111.2212.2913.2
Podíl na výrobě elektřiny [%]2.122.443.093.534.134.445.456.257.247.93

Průměrný roční koeficient využití instalovaného výkonu větrných elektráren v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Roční koeficient využití inst. výkonu [%]19.8919.7321.2421.1820.1820.1521.7722.1122.8822.37

Solární elektrárny – výroba elektřiny a instalovaný výkon v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Výroba elektřiny [TWh]1.462.493.787.4514.1223.2747.2871.1585.6797.78
Instalovaný výkon [MW]2297.03291.05241.010432.016992.030149.052464.070815.081985.089088.0

Plocha solárních panelů v EU

-2005200620072008200920102011201220132014
Plocha solárních panelů [1000 m^2]18291.021059.023692.027818.031701.035259.038337.041038.044770.047735.0


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *