Británie zkouší nový typ elektrických stožárů

Británie přichází jako první země s novým konceptem stožárů vysokého napětí. Klasické příhradové stožáry rozviřují velkou debatu, protože mnoha lidem připadají zastaralé, jiní poukazují na to, že tato monstra hyzdí ráz krajiny.

První příhradový stožár vznikl v roce 1928 v Británii poblíž Edinburghu. Návrh tohoto stožáru vytvořili američtí bratři Millikenovi a schválil jej architekt Reginald Blomfield. Od té doby jich ve Spojeném království vztyčili více než 90 000. Uplatnění našly po celém světě.

Návrh nového stožáru vytvořila dánská společnost Bystrup. Nový stožár připomíná lyžařskou lanovku, neboť dřík je tvořen trubkou, a konzole na něj namontovaná dotváří písmeno T. Na konzoli je umístěn prvek z izolátorů nesoucí tři fázové vodiče. Na vrchu jsou pak zemnící lana sloužící k ochraně vedení.

Motivací k vytvoření nového designu stožáru je zmenšení vizuálního dopadu na krajinný ráz. Celý stožár působí moderním dojmem a připomíná pozorovateli např. větrnou elektrárnu. Mezi výhody nových stožárů patří menší výška stožáru, menší plocha paty stožáru a tím pádem menší zásah do půdy. Výrazně jednodušší je také samotná montáž stožáru v porovnání s klasickými příhradovými stožáry.

Nové T stožáry. Zdroj: www.theguardian.com

Nové T stožáry. Zdroj: www.theguardian.com

Prozatím bylo ve VB postaveno šest těchto stožárů, a to v areálu National Grid’s training academy ve městě Eakring, hrabství Nottinghamshire. Každý z nich představuje rozdílnou funkci na vedení. Přestože nedojde k masivním výměnám starých stožárů za nové T-stožáry, je pravděpodobné, že nová vedení budou realizována právě těmito novými T-stožáry.

 

Zdroj úvodní fotografie: theguardian.comNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *