Může člověk unést turbínu o výkonu 10 MW? Podle GE ano

Oddělení vývoje GE Global Research představilo koncept výroby energie prostřednictvím turbíny, která je poháněná CO2 v superkritickém stavu. Díky vlastnostem tohoto média může dojít k zvýšení účinnosti výroby elektřiny a k významnému snížení hmotnosti i velikosti turbíny.

Místo tun kilogramy

Hmotnost v současnosti používaných turbín se pohybuje v řádu tun, jenže během následujících pěti až deseti let už tomu tak být nemusí. Na úvodním obrázku je zatím pouze plastový model turbíny s výkonem 10 MW vytištěný na 3D tiskárně. Dle materiálů publikovaných GE má její skutečný funkční prototyp z vysokopevnostních kovových slitin vážit pouhých 68 kg (150 liber), což je hmotnost, kterou sportovně založení lidé v posilovnách běžně zvedají na bench press lavicích.

“Toto kompaktní zařízení nám umožní dělat neuvěřitelné věci. Svět hledá ekologičtější a efektivnější způsoby výroby elektřiny. Koncept, který zkoumáme, umožní dosažení obou cílů zároveň,” řekl o výzkumu specialista vývoje parních turbín v GE Global Research Dough Hofer.

Tajemství tkví v klimatology proklínaném CO2

Médium, které pohání nově navrženou turbínu, není pára, ale oxid uhličitý v superkticikém stavu. Kritický bod oxidu uhličitého se nachází v mezích dosažitelných současnými technologiemi. Jeho kritická teplota je 304,25 K (31,10 °C) a kritický tlak 7,39 MPa. Využití CO2 pro účely generování elektřiny není novou myšlenkou. Studie MIT z roku 2004 uvádí, že použitím superkritického oxidu uhličitého o teplotě 550 °C může dosáhnout tepelné účinnosti 46 %.

Podle Hofera může využití vlastností superkritického CO2 přispět ke zvýšení účinnosti velkých centrální zdrojů energie, což jim umožní stát se více konkurenceschopnými v porovnání s obnovitelnými zdroji.

Zdroj úvodního obrázku: http://www.gereports.com/Jedna odpověď na Může člověk unést turbínu o výkonu 10 MW? Podle GE ano

  1. lukasek napsal:

    Moc hezké

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *