Konference ICARST17. Zdroj: Twitter IAEA

Konference ICARST 2017: Využití radiační vědy a technologií v každodenním životě

Sterilizace lidské tkáně při chirurgických operacích, řešení problémů s průmyslovým znečištěním a produkce vysoce kvalitních biologicky odbouratelných obalů na jídlo patří mezi inovativní aplikace radiačních technologií, které budou představeny tento týden na první Mezinárodní konferenci o uplatňování radiační vědy a technologií pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Konference, která se koná od 24. do 28. dubna v sídle MAAE ve Vídni čítající více než 500 expertů, počínaje odborníky na radiační technologie, přes podnikatele, vědce zabývající se výzkumem, až po zákonodárce a regulátory, hodlá řešit, jak mohou jaderné technologie pomoci plnit globální problémy v mnoha oblastech.

„Použití radiačních technologií má zásadní vliv na způsob jakým žijeme. Jejich rozsah zahrnuje například desinfekci historických artefaktů, vývoj nových obalů na jídlo, zpracování odpadních vod, diagnostiku ropných a plynových potrubí či sterilizaci lidských tkáňových štěpů používaných při operaci. Organizace MAAE je potěšena, že může být partnerem v rozvoji těchto technologií,“ prohlásil generální ředitel MAAE Yukiya Amano na pondělním zahájení konference.

Prezentace expertů na konferenci obsahují případové studie použití radiačních technik k odstranění plísní z historických olejomaleb; přeměně odpadových kalů na hnojivo; aplikaci elektronových paprsků pro opětovné použití pitné vody a předpovídání chování biologických materiálů jako kostních náhrad v lidském těle.

Více o tom, jak radiační technologie a věda ovlivňují náš každodenní život, průmyslové odvětví po celém světě a pokrok v mnoha zemích, naleznete zde.

Ve svém zahajovacím projevu zdůraznil Amano úsilí MAAE udělat jadernou vědu a technologie dostupnější pro rozvojové země. Vyzdvihl snahu sledovat jejich úsilí plnit rozvojové cíle v oblasti lidského zdraví, zemědělství, průmyslu, energetiky a hospodaření s přírodními zdroji. Na konferenci vystoupí i řečníci zastupující státy, které spolupracují na případových studiích s MAAE a představí společné projekty.

Sídlo Mezinárodní asociace pro atomovou energii ve Vídni; Zdroj: IAEA (MAAE)

Sídlo Mezinárodní asociace pro atomovou energii ve Vídni

Konference ICAST 2017 má sloužit jako platforma pro podporu nových iniciativ mezi průmyslem a akademickou sférou. Jejím cílem je vytvořit prostředí pro realizaci nápadů, které by měly pomoci tvořit budoucí programy radiačních technologií MAAE.

Po celý týden představují na místě vystavovatelé z celého světa nejmodernější vybavení a služby související radiační vědou a technologiemi.

Průběh konference můžete sledovat na oficiálním webu, kde je dostupný i program.

Zdroj obrázků: IAEA (MAAE)Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *