Domů
Obnovitelné zdroje
Český vědec byl za převratnou vodní turbínu nominován na evropského vynálezce roku
odvalovací turbína

Český vědec byl za převratnou vodní turbínu nominován na evropského vynálezce roku

Docent Miroslav Sedláček z pražského ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii Výzkum pro vynálezce roku 2016. Nominaci si vysloužil za svůj vynález takzvané odvalovací vodní turbíny, která umožňuje výrobu elektřiny i na velmi pomalých vodních tocích a potocích. 

Docent Miroslav Sedláček z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví z Fakulty stavební ČVUT byl za svůj vynález odvalovací turbíny, na které pracoval společně se svými kolegy z katedry Jiřím Novákem a Václavem Beranem, nominován na Evropskou cenu v kategorii Výzkum pro vynálezce roku 2016.

Sedláčkova odvalovací turbína je alternativou ke klasickým vodním turbínám, které jsou k výrobě elektřiny využívány po mnoho desetiletí. Výhodou vyvinuté turbíny je možnost použití na pomalých vodních tocích či potocích.

„Chodil jsem rád k řece a pozoroval víry, které na vodě vznikají. Až jsem si všiml, že lístky na okraji se vždy otáčejí kolem své osy opačně, než je směr rotace celého víru,“ popisuje počátku svého bádání docent Sedláček.

Princip funkce odvalovací vodní turbíny

Bezlopatková odvalovací turbína využívá fyzikálního jevu, při kterém jsou koule, kužel či jiné zakřivené těleso umístěné ve statoru v zúženém místě průtoku přitahovány k jeho stěnám. Čím rychleji mezi tělesem a stěnami protéká voda, tím silnější je toto přitahování.

Díky šikmému zavěšení zakřiveného tělesa protéká voda v místě zúženého průtoku rychleji, těleso se přitiskne ke stěně a začne se po ní vlivem přisávání odvalovat. Otáčení pružně zavěšeného hřídele lze následně využít k pohonu elektrického generátoru.

Turbína je již dostupná na trhu

Ačkoliv je turbína nominována v kategorii Výzkum, dvě tuzemské firmy již připravují její výrobu a jedna ji dokonce vyrábí. První žádost o patent podal docent Sedláček již v roce 1994.

„Zakázková výroba přišla na cca 45 tisíc korun bez DPH. Sestava měla výkon od 50 wattů až do 200 wattů. Generátor 240,“ uvedl docent Sedláček.

Podle serveru Aktuálně.cz se nyní připravuje nová nízkospádová verze této turbíny, jejíž cena by se měla pohybovat mezi 20 až 40 tisíci korun.

V budoucnu by mohla sériová výroba začít také v USA. „Firma z Floridy testuje výrobu farmy menších turbín integrovaných do jednoho výstupu. Byla by to taková minielektrárna,“ dodává Sedláček.

V České republice by mohla podle vynálezce turbína nalézt uplatnění zejména na podhorských potocích.

„Vodu je možné z potoka odvést trubkou, vytvořit rozdíl hladin třeba 60 centimetrů a může z toho být 40 – 60 wattů okamžitého elektrického výkonu. Na Šumavě už takhle jeden chatař díky turbíně svítí a v zimě obydlí i temperuje.“

Zdroj úvodní fotografie: Youtube EPOfilms

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se