Domů
Obnovitelné zdroje
Je recyklace fotovoltaických panelů jejich největší slabinou?

Je recyklace fotovoltaických panelů jejich největší slabinou?

Výroba a využívání solárních panelů zažívá po celém světě rozkvět, jejich rozmach je ale zpomalován několika překážkami. Jednou z těchto překážek je i otázka, zda spolu s nárůstem výroby panelů bude zajištěna také jejich ekologická likvidace a recyklace, a zda panely ve finále plní svůj účel – pomoci životnímu prostředí.

Jedním z důvodů, proč je postupný přechod od fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie pomalý, jsou problémy, kterým dnes zelená energetika čelí. Zatímco se vědci snaží vyrobit fotovoltaické články, které by měly vyšší účinnost a dokázaly by vyrobit mnohem více elektřiny, je na ně současně vyvíjen tlak, aby vyrobili fotovoltaické panely, které by byly levnější a dostupnější.

Základním problémem masové produkce fotovoltaických panelů, je, zda bude zajištěno, aby tyto panely byly likvidovány a recyklovány způsoby, které neprotiřečí jejich původnímu účelu, tedy pomoci životnímu prostředí a snížit znečišťování.

Dobrou zprávou je, že fotovoltaické panely se dají recyklovat s poměrně velkou účinností, tou špatnou už je fakt, že ne vždy je takováto recyklace jednoduchá. Recyklovat solární panely je totiž mnohem složitější než recyklovat sklo nebo papír, neboť mnoho látek a chemikálií, které se při výrobě používají, podléhá přísným pravidlům. Největší problém při recyklaci těchto panelů činí křemík, neboť panely křemík obsahující se musí zpracovávat zcela odlišným způsobem, než ty bez něj.

Recyklační procesy

Ze studie Lisy Krueger o recyklačních programech vyplývá, že až 97 % materiálů použitých při výrobě solárních panelů může být extrahováno a znovu využito pomocí tepelného recyklování. Tímto způsobem ale mohou být recyklovány pouze panely neobsahující křemík, neboť ten nelze separovat pomocí chemické lázně.

Recyklování panelů s křemíkem je o něco složitější, neboť je nutné panely rozebrat mechanicky, nebo manuálně. To obnáší odstranění jednotlivých komponentů a jejich následné znovu využití nebo rozdrcení. Tento proces je sice méně efektivní, než recyklování tepelné, i tak se ale pyšní efektivitou až 95 %.

Díky těmto procesům se dají recyklovat téměř všechny materiály obsažené v panelech. Odhaduje se, že z 20 kg panelu je možné recyklovat až 19,5 kg. Toto množství by se ještě zvýšilo, pokud by se podařilo vyvinout efektivnější metodu recyklace křemíku, neboť kvůli jeho neodlučitelnosti od skla tento materiál často končí jako odpad.

Zdroj úvodní fotografie: Oregon Department of Transportation

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Hariprasad Hajič
12. duben 2018, 21:02

Rozebírat panely asi není úplně nejjednošší, ale pokud to zvládnou roboty sestavit, měly by to zvládnoout i rozebrat. U počkozených panelů bude asi potřeba lidské asistence, ale pořád to bude mnohem rychlejší. Levnějsí to může být ale nemusí. Jde o to, při jakých objemech se to vyplatí.

Milan Vaněček
26. březen 2016, 14:12

Odpověď: Není. Žádné jiné zařízení vyrábějící elektrickou energii nezrecyklujete tak dokonale a tak ekonomicky výhodně.

john
26. březen 2016, 17:58

Krasny vtip. A proto platim jak mourovaty do fondu. Asi. ...

Milan Vaněček
26. březen 2016, 19:49

Vždyť jsem říkal jak je to ekonomicky výhodné ( pro ty společnosti co recyklují či budou recyklovat).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se