Natáčení solárních panelů, které si může vyrobit každý sám

Nezisková společnost SunSaluter přichází se systémem natáčení solárních panelů (tzv. tracker), který využívá starověké nástroje – vodní hodiny a gravitaci k získání 30% nárůstu vyrobené energie. Takový systém si navíc může doma vyrobit každý sám.

Natáčení panelů zajišťuje, že jsou po celý den orientovány směrem ke Slunci. Se zvýšenou účinností klesají náklady na vyrobenou jednotku elektrické energie. Konvenční trackery využívají složitou elektroniku, která je náchylná k selhání a hlavně značně zvyšuje investiční náklady systému. To je důvod, proč natáčení panelů nemělo do této doby ve velké většině případů smysl.

Jak to funguje?

Systém SunSaluter je pasivní jednoosý tracker, který může být namontován na jakýkoliv solární panel, bez využití speciálních nástrojů.

Tajemstvím celého zařízení je využití gravitační síly, která působí na tzv. vodní hodiny, jeden z nejstarších nástrojů pro měření času. Jedná se v podstatě o nádobu s vodou, na jejímž dně je malý otvor, který zajišťuje ustálený odtok vody požadovanou rychlostí.

Schéma trackeru SunSaluter.

Schéma trackeru SunSaluter.

Panel tedy stačí namontovat na otočnou konstrukci, na jedné straně jej zatížit závažím a na straně druhé zmíněnou nádobou s vodou. Zatímco voda z nádoby odkapává, její hmotnost se snižuje a panel se otáčí. Rychlost otáčení lze snadno upravit velikostí otvoru ve dně nádoby.

Jedinou nevýhodou systému je potřeba každodenní doplnění zhruba 4 litrů vody do každé nádoby.

 

Využití v rozvojových oblastech

Není pochyb o tom, že tento systém bude široce využíván v off-grid instalacích v rozvojových zemích. Společnost SunSaluter proto přichází s předpřipravenou soupravou, kterou stačí jednoduše připevnit na panel. Užitečnou vlastností je, že obsahuje jednoduchý systém pro úpravu vody – tzv. purifikaci, která za jistí, že výstupem bude voda bez patogenních látek.

Princip je opět jednoduchý, UV záření ze Slunce proniká plastem nádoby a ničí veškeré patogenní látky. Tento systém samozřejmě z vody neodstraní kovy a další anorganické látky, ale funguje pro předcházení nemocí, například cholery a úplavice.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *