V Pardubicích zkoumají novou generaci hybridních fotovoltaických článků

Pod vedením vědce z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr.-Ing. Jana Macáka probíhá v Pardubicích projekt, který přináší nový koncept solárních článků, jež kombinují nanotrubice oxidu titaničitého s vhodnými anorganickými a organickými chromofory. Toto spojení má vést k účinné přeměně solární energie na energii elektrickou.

Projekt byl v loňském roce přijat k řešení a financování Evropskou výzkumnou radou v rámci programu HORIZON 2020 a získal tzv. startovací grant  v hodnotě 1,7 mil. euro, a to na období pěti let.

Jan Macák se tak zařadil k desítce českých vědců, kteří kdy uspěli a získali finanční podporu na svůj vědecký výzkum v některé z pěti vyhlášených kategorií projektů Evropské výzkumné rady.

Hodlám se zabývat se svým týmem studiem takových materiálů, jejichž kombinace, pokud provedena správně, může vést ke zcela novému typu velmi účinného solárního článku. Díky možnosti pořídit z projektu také, na české poměry, unikátní zařízení pro depozici atomárních vrstev, hodlám se v prvé řadě zabývat úpravou povrchů nanotrubic oxidu titaničitého, které jsou z hlediska různých aplikací skvělým materiálem s mimořádným potenciálem. Dalšími studovanými materiály budou vhodné anorganické a organické chromofory, založené na bázi tenkých vrstev, intenzivně pohlcujících sluneční záření, které budou vhodně kombinovány právě s nanotrubicemi,“  komentuje svůj unikátní projekt Dr. Macák.

Co se týče možností výsledků projektu, Dr. Macák předpokládá kromě řady publikací v prestižních vědeckých časopisech a prezentací na mezinárodních vědeckých konferencích, i možnost komerčního využití výstupů projektu, například ve fotovoltaickém průmyslu, biotechnologiích či medicíně.

Celá tisková zpráva zde.

Autor:2 odpovědí na V Pardubicích zkoumají novou generaci hybridních fotovoltaických článků

  1. Nedávno jste psal o energetickém plotě v Anglii.Nešlo by to použít u jakýchkoliv jezů ?
    Pane Budín ozvěte se mi na mail a sdělím vám návrk na využití mořských proudů, který vás možná překvapí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *