Domů
Ropný průmysl
Vědci objevili novou metodu pro výrobu paliva z odpadního plastu
Odpad plast
Odpad plast. Zdroj: public domain

Vědci objevili novou metodu pro výrobu paliva z odpadního plastu

Každoročně končí na skládkách a v oceánech desítky až stovky miliónů tun plastového odpadu, který by mohl být opětovně využit. Již léta se vědci z celého světa snaží o nalezení efektivní metody, která by umožnila jeho snadnou přeměnu na využitelné produkty. Nová metoda jeho přeměny v kapalné palivo by tak mohla tyto snahy posunout o krok dále.

Polyolefiny, zejména zástupci ze skupiny polyethylenu, jsou nejrozšířenějším typem plastu a tvoří až 60 % veškerého tuhého komunálního odpadu. Nová metoda z dílny čínských a amerických vědců by mohla za využití vhodných katalyzátorů umožnit snadnou a efektivní přeměnu odpadních plastů na dále využitelné polymery, včetně kapalných paliv.

„Syntetické plasty jsou nedílnou součástí moderního života, ale jejich využívání ve velkém objemu způsobuje závažné environmentální problémy. Cílem našeho výzkumu je zaměřit se na otázku znečištění plasty a dosažení přínosu v podobě vytvoření nového zdroje kapalného paliva.“

Zhibin Guan, spoluautor projektu z University of California

Pro svou metodu vědci využili podobný postup, kterým se polyethylenové plasty vyrábí. Díky využití směsi katalyzátorů tak dojde ke štěpení dlouhých, odolných řetězců na jednoduché molekuly. Ty se následně spojují do krátkých až středně dlouhých řetězců, které jsou vhodnou surovinou například i pro výrobu dieselu.

Výroba paliva z plastu
Nová metoda je vhodná pro „recyklaci“ řady plastových lahví, obalových materiálů či tašek. Zdroj: ScienceAdvances

Úspěšným otestováním metody však práce vědců zdaleka nekončí. Proces přeměny plastů pomocí použitých katalyzátorů trvá řádově dny a samy katalyzátory degradují relativně rychle. V současné době čínskoamerický tým pracuje na zvyšování efektivity celého procesu, zejména v podobě zvyšování efektu katalyzátoru, prodlužování jeho životnosti a snižování nákladů metody.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
nikdo
1. červenec 2016, 01:21

Jestli je to ta sama metoda o ktere mluvili v rozhlase tak katalyzatorem je Iridium takze to moc levne nebude.

Hajas
26. únor 2018, 08:52

dobry den prajem

Prevadzkujeme linku na spracovanie odpadovych plastov v Lucenci na Slovensku a vyrabame druhotnr palivo ako je vykurovaci olej, mazut a aplivo podobne nafte. Takze mozem zodpovedne povedat, funguje to.

PWR.SK

mykanec
30. červen 2016, 13:38

"Každoročně končí na skládkách a v oceánech desítky až stovky tun plastového odpadu"

Redaktore, neujela vám ta čísla o několik řádů?

Eduard Majling
30. červen 2016, 14:36

Samozřejmě se jedná o miliony, omlouvám se za vypadnuté slovo. Děkuji za upozornění a přeju pěkný den :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se