Domů
Teplárenství
Čína zvažuje vytápění domácností pomocí jaderných reaktorů
Čína, uhelná elektrárna. autor: Gustavo M, Flickr

Čína zvažuje vytápění domácností pomocí jaderných reaktorů

Sever Číny, který se často potýká se smogem, se snaží snížit závislosti na uhlí a jedním z řešení může vytápění pomocí jaderné energie. Tato myšlenka ovšem vzbuzuje obavy u obyvatel, přestože vývojáři uvádějí, že rizika jsou minimální. Informaci přinesla Agentura Reuters.

Čínská národní jaderná společnost (CNNC) nedávno provedla v Pekngu zkušební provoz malého lokálního rektoru pro centrální vytápění, který trval 168 hodin. Tento test provedla CNNC i kvůli faktu, že s odklonem severu země od uhlí dochází k výpadkům dodávek plynu ve velkých městech.

Model představený CNNC se nazývá DHR-400, a s výkonem až 400 MW by mohl zásobovat teplem až 200 000 domácností. Jde o variantu reaktoru chlazeného vodou – reaktor je umístěn do nádrže o stejném objemu jako olympijský bazén. Investiční náklady byly odhadnuty na 1,5 mld. Juanů (cca 5 mld. Kč) a doba výstavby má být pouhé 3 roky. Nízkotlaký reaktor s jednoduchým designem má být bezpečnější než běžné modely a s teplotami nepřesahujícími 100°C a mohl by být přímo zapojen do stávajících otopných soustav.

“CNNC dodávala teplo do svých institucí a kanceláří úspěšně po dobu 3 let. Myslím, že to funguje. Parametry jsou velmi nízké a údržba je velmi snadná,” uvádí Gu Shenjie, vedoucí inženýrské sekce z institutu Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute (SNERDI).

Zatímco v Rusku a některých východoevropských zemí se běžně používá odpadní teplo z jaderných elektráren pro centrální vytápění okolních oblastí, Čína chce být první zemí, kde bude primárním účelem reaktoru vytápění městských aglomerací. Čína momentálně investuje značné prostředky do pokročilých jaderných technologií včetně malých modulárních reaktorů a jejím cílem je vytvoření portfólia, kde budou reaktory různých technologií a výkonů schopny napájet města, ostrovy, lodě, auta a dokonce i letadla. Nakolik jsou tyto cíle reálné, ukáže až budoucnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se