Domů
Teplárenství
EBRD podpoří výstavbu 50MW výtopny na biomasu na Balkáně
Biomasa
Zdroj: Pixabay

EBRD podpoří výstavbu 50MW výtopny na biomasu na Balkáně

Město Banja Luka v Bosně a Hercegovině vybuduje novou výtopnu pro síť centrálního zásobování teplem. Nová výtopna bude mít kotle na biomasu. Část peněz získá město od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Město Banja Luka v Bosně a Hercegovině obdrží půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD – European Bank for Reconstruction and Development). Půjčka ve výši 8,4 milionů eur (215 milionů korun) poslouží pro vybudování nové výtopny na biomasu. Celkové náklady na novou výtopnu a modernizaci sítě centrálního zásobování teplem (CZT) se odhadují na 17,8 milionů eur (456 milionů korun).

Nová výtopna bude sestávat z 10 kotlů na biomasu a nahradí stávající systém na spalování těžkých topných olejů. Celkový instalovaný tepelný výkon nové výtopny bude 49 MWt.

Současná sít CZT vykazuje významné ztráty při přepravě a užití tepelné energie. Na tuto skutečnost poukazuje Program OSN pro životní prostředí (UNEP). Celý projekt podporuje prostřednictvím iniciativy pro regionální energetiku ve městech (District Energy in Cities).

„Boj proti změně klimatu s podporou zvyšování energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie je klíčovou prioritou Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Jedním z hlavních úkolů je navrhnout projekty, které jsou enviromentálně smysluplné a finančně životaschopné. Regionální iniciativa District Energy in Cities vyplňuje tuto mezeru na trhu a zajišťuje tok peněz připravených k investici. EBRD se proto spojila s touto iniciativou OSN a využívá ji jako platformu pro zvyšování investic do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Těšíme se na rozšíření tohoto přístupu v regionu a v bankách partnerských zemí,“ uvádí Ian Brown, vedoucí EBRD v Bosně a Hercegovině.

Průměrné stáří současných kotlů se pohybuje kolem 35 let. Současný systém CZT je jedním z největších zdrojů emise skleníkových plynů v Bosně a Hercegovině. Zároveň je hlavní příčinou špatné kvality ovzduší. Přechod na biomasu by měl snížit emise oxidu uhličitého a oxidu siřičitého v Banja Luka o více než 90 %. Kotle na biomasu by měly snížit roční spotřebu těžkého topného oleje ze současných 16 548 tun na 1 100 tun v roce 2018 a na 900 tun do roku 2023.

Zdroj úvodní fotografie: Balkan Green Energy News

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se