Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

EP Energy vydala výsledky za 3Q 2015

Společnost EP Energy zveřejnila své dosavadní výsledky za první tři čtvrtletí roku 2015. EBITDA v tomto období meziročně vzrostl o 8,5 % na celkových 305 milionů euro (cca. 8,32 mld. Kč). Pokles postihl především sekci těžby uhlí v Německu.

Společnosti EP Energy, patřící pod Energetický a průmyslový holding, zvýšila zisk před odpisy o 8,5 % (z loňských 281 mil. euro) na 305 mil. euro. Na zvýšení se podepsaly především vyšší tržby segmentu distribuce a dodávek elektřiny a plynu.

Nejvýznamnější část EBITDA pocházela v prvních 9 měsících roku 2015 právě ze sekce distribuce a dodávek. Druhou nejvýznamnější částí byla výroba elektřiny a tepla, která sice meziročně poklesla o 9,1 %, ale i přesto se na celkové EBITDA podílela ve výši 30,2%.

Narůst zaznamenala také sekce obnovitelných zdrojů, která ale tvoří pouze 1,2 % celkového ukazatele EBITDA v roce 2015. Tento nárůst však není způsoben navýšením instalovaného výkonu, ale lepšími podmínkami pro výrobu ve větrných elektrárnách a efektivnějším provozováním bioplynových stanic.

Obdobně jako česká elektrárenská společnost ČEZ i EP Energy obdrží zpětně část darovací daně za emisní povolenky. Podle zprávy investorům se jedna přibližně o 11 mil. euro (cca 300 mil. Kč).

Za významnou událost zpráva mimo jiné označuje vstup na maďarský trh s výrobou tepla. Jedná se ze strany EP Energy o koupi 3 plynových kogeneračních elektráren, které pokrývají téměř 60 % poptávky po teplu v Budapešti a 3 % maďarské poptávky po elektřině. 

Pokles německého uhelného segmentu EP Energy

EBITDA uhelné sekce EP Energy se v prvních devíti měsících tohoto roku snížila o 24,1 %. Důvodem byly především nižší odběry uhlí od dvou hlavních odběratelů, elektrárny Lippendorf a Schkopau. Zmíněné elektrárny byly méně využívány především kvůli extrémně větrným podmínkám v Německu a dostatečnému výkonu z obnovitelných zdrojů energie.

Jedním z hlavních odběratelů uhlí EP Energy je uhelná elektrárna Schkopau

Jedním z hlavních odběratelů uhlí od EP Energy v Německu je uhelná elektrárna Schkopau

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *