Jaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

Čínská společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) dokončila jaderný reaktor speciálně zkonstruovaný pro účely dálkového vytápění. Reaktor má označení DHR-400 nebo Yanlong. Jeho experimentální provoz byl zahájen již v listopadu 2017 a nyní bylo dosaženo optimálních parametrů provozu. CNNC nyní představila jeho podobu pro pilotní projekt.

Jaderný reaktor DHR-400 nebo Yanlong je nízkoteplotní reaktor speciálně konstruovaný pro účely dálkového vytápění. Tepelný výkon reaktoru DHR-400 je 400 MWt. Jedná se o výzkumný reaktor společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC). Poprvé byl spuštěn v listopadu roku 2017 v Pekingu a po více než půlročním zkušebním provozu přišla společnost CNNC s podobou pilotního projektu.

CNNC uvedla, že reaktor Yanlong byl vyvinut na základě bezpečného a stabilního provozu experimentálních nízkoteplotních reaktorů během posledních 50 let. Reaktor Yanlong je dle CNNC bezpečný, ekonomicky výhodný a ekologicky šetrný. Reaktor může být provozován za nízkých teplot a normálních provozních tlaků. Jeho výstavba může být realizována v blízkosti měst kvůli nulovému nebezpečí roztavení jádra reaktoru a nulovým emisím oxidu uhličitého. Další výhodou je jeho snadné odstavení z provozu.

„Jedná se o efektivní způsob, jak zlepšit energetický mix v Číně pomocí jaderné energie pro potřeby dálkového vytápění a tím zmírnit rostoucí tlaky na dodávku energií. Vytápění pomocí jaderných reaktorů by také mohlo snížit emise oxidu uhličítého, zejména by se mohl snížit výskyt smogu v zimním období. To by mohlo mít v dlouhodobém výhledu pozitivní vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Reaktor má mít předpokládanou životnost 60 let.“ uvedla CNNC ve svém prohlášení.

Čínská vláda si vytyčila jako svoji prioritu ekologicky šetrné vytápění. V loňském roce čínské orgány vydaly pokyny pro ekologicky šetrné vytápění v severní Číně. Národní energetická správa vydala pětiletý plán, který pokrývá období mezi lety 2017 a 2021, zdůrazňující inovace v oblasti ekologicky šetrného vytápění a zohledňující vytápění z jaderných reaktorů.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Autor:5 odpovědí na Jaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

 1. Vláďa napsal:

  Kde jsou parametry: vstup / výstup z reaktoru?

  • Jan Moravec napsal:

   Dobrý den, parametry oficiálně nikde nejsou uvedeny, ale povedlo se mi objevit oficiální video z představení, kde je vidět grafika s parametry. http://www.cctvplus.com/news/20171128/8067365.shtml Titulky nejsou ale pod videem je přepis v angličtině.

   • Vláďa napsal:

    Nic moc. Když budu uvažovat o tepelném výkonu v článku uváděném 400 MWt tak se jedná o vytápění cca 160 tisíc bytů při průměrném topném výkonu 2,5 kW na byt. Kde je výkon nutný pro zajištění cirkulace? V jaké oblasti má být tento topný výkon ekonomický.

 2. Petr napsal:

  Já to říkal 🙂

 3. luboš napsal:

  Nic nového pod sluncem. Výkonově podobné VVR 440 na nízkých parametrech, svého času jsme nabízeli pro Plzeň.
  Podstatně menší superbezpečný kanadský SLOWPOKE, měl být v ČR stavěn ve větších sériích, jenže finanční krize tento dobrý projekt pohřbila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *